KHK TVAhmet Erkan

15 Temmuz darbe girişimi sonrası çıkarılan KHK ile kamudaki görevinden çıkarılan bir memur Güven Boğa. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından yönetilen Adana’nın merkez ilçesi Seyhan Belediyesi’nde Kültür ve Sosyal işler ile Basın Yayın Müdürü iken 677 sayılı KHK ile 22 Kasım 2016 tarihinde bir gerekçe gösterilmeden ihraç edilir.

Adana idare mahkemesinde işe iade davası açan Boğa’nın davası reddedilir. Davayı üst mahkemelere taşıyan Güven Boğa Konya İdare Mahkemesi ve Ankara’daki istinaf mahkemesine dava açar.

Konya İdare Mahkemesi Seyhan Belediye’sinden Kurum görüşü ister ancak Seyhan Belediyesi OHAL Komisyonu’unun kararına paralel bir yazı gönderir. Seyhan Belediyesi’nin istinaf mahkemesine gönderdiği yazıda işe iade talebinin reddedilmesi yönünde görüş beyan ederek Boğa’nın mağduriyetinin devamı yönünde kararını açıklar. Davasını, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyan Boğa, iç hukuk yolu tükenmediği gerekçe gösterilerek buradaki davası kabul edilmez.

TERÖR ÖRGÜT ÜYELİĞİNDEN YARGILANDI BERAAT ETTİ

Güven Boğa’nın hakkında 2017’de PKK/KCK terör örgütü üyeliği suçlamasıyla Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılır. İki yıla yakın süren dava beraatla sonuçlanır. OHAL Komisyonu üç yıl süren inceleme sonucunda 2019 yılında Güven Boğa hakkında red kararı verir. Komisyon, ret gerekçesinde şunları gösterir: *2010 tarihinde düzenlenen 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda tertip komitesinde yer almak. *2013 yılında DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin ortak düzenlediği basın açıklamasında bulunmak. *2021 – 2014 yılları arası Hakların Demokratik Kongresi’nin sözcüsü olmak.

CHP’Lİ İÇİN SAMİMİYET TESTİ: BERAAT VE TAKİPSİZLİK ALANLARI İŞE ALABİLİRLER

 KHK’lı Güven Boğa, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu’nun son aylardaki çıkışlarını beğendiğini söyledi. CHP’nin parti programına konulan ve Kılıçtaroğlu’nun sık sık dile getirdiği “beraat ve takipsizlik alanların iktidara geçtikten sonraki bir haftada iade edileceğini hatırlatan Boğa, şunları ifade etti: “CHP’li belediyelerde çalışmış ve KHK’lar ile mağdur edilmiş kamu çalışanları arasında haklarında hiç soruşturma açılmamış, takipsizlik alanlar ve yargılanma sonucu beraat eden KHK’lıların CHP’li belediyelerde işine dönmesinde bir engel yok. CHP’li Seyhan Belediye’si benimle ilgili sorumluluk alıp işe iade için rol oynayabilir.” Mahkemelerin kararına kurumlardan alınan kanaat bildiren yazının önemli olduğuna dikkat çeken Boğa, “CHP yönetimindeki Seyhan Belediyesi kendisini mahkeme ve OHAL Komisyonu yerine koyarak hakkımda mahkemeye olumsuz yazı gönderdi. Benim belediyem mahkemeye olumlu bir yazı gönderseydi şuan görevdeydim. Bu durum beni çok incitti çok üzdü.” Diye konuşuyor.

ÇOK YORULDUM, KILIÇDAROĞLU KHK’LILAR İÇİN GİRİŞİMDE BULUNABİLİR

KHK ile ihraç edilip işsiz kaldıktan sonra maddi ve manevi büyük zorluklar yaşadığını dile getiren Boğa, “Bu süreçte çok yoruldum. Sadece ben değil eşim ve çocuklarım da yoruldu. Hukuksuzca yapılan ihracın bedelini hep birlikte ödedik. Kimse iş vermedi, tüm kapılar yüzümüze kapandı. Geldiğimiz noktada Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Gülizar Biçer Karaca’nın CHP’li belediyelerden ihraç edilenlerin görevlerine dönderilmesi hakkında bir girişimde bulunmaları bu sürece anlam katar, KHK’lılarla ilgili söylemlerini daha da anlamlandırır diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Daha fazlasını KHK TV YouTube Kanalından izleyebilirsiniz.

Bağımsız bir gazeteci olarak amacımız; dönemin sosyal hafızasını tutmak, insanlara KHK hukuksuzluğunu duyurarak bu ülkede KHK hukuksuzluğunun son bulmasına katkı sunmak.

Bu yolculukta bize katılmak ve KHK zulmünü duyurmak için
KHK TV’ye Abone Ol.

KHK TV; İnsan Haklarının Peşinde!