KHK TVAhmet Erkan

KHK’lı öğretmen Melih Kutlu ve KHK’lı Kuran Kursu Öğreticisi Esra Kutlu süreç içinde hayatlarını birleştirerek boyacılık yapmaya başladı. İzmir’de KHK’lı arkadaşlarıyla boyacılık yaparak geçimini sağlayan ve sosyal medyada kendilerine “badanacı ablalar” lakabı takılan Esra Kutlu, hayatını KHK’lı Bilgisayar Öğretmeni Melih Kutlu ile birleştirdi. Melih Kutlu da ihraç olduktan sonra hukukta ilerlemiş ve sosyal medya üzerinden KHK’lılara hukuki ve dilekçe yazma konularında yardım etmeye başlamıştı. Yani iki isim de sosyal medyada özellikle KHK ile ihraç olmuş kişiler tarafından yakından tanınıyor.

KHK ile hayatları değişen çift, şimdilerde boyacılık yaparak yaşamlarına devam ediyor. KHK Tv’den Ahmet Erkan Yiğitsözlü İzmir’de karı koca KHK’lı çift ile bir araya geldi.

KHK’lı Öğretmen Melih Kutlu, “Biz mahkemeyle iade olmayacağız bu kesin. Önceden hukuka güveniyordum, hukuk var biz hakkımızı hukuk ile alacağız diyordum. Şu an artık onu demiyorum. Bizim işler siyasi siyaset ne zaman değişirse o zaman bu işler düzelir” dedi.

Hiç bir zaman hukuk yolundan vazgeçmeyeceklerini dile getiren Melih Kutlu, şöyle devam etti: “Biz hukuka güvendik. Dedik Türkiye’de hukuk var hakimler var yani güzel şeyler olacak. Haklı olanlar geri dönecek. Fakat bunların hepsini unutun arkadaşlar. Önce  OHAL komisyonunu gördük iade olacak dosyalara ret verdiler, belki de ret olacak dosyalara iade verdiler. Fakat yine de oran ilk başta yüzde 3’tü sonra yüzde 10 oldu şu an yüzde 50’ye doğru çıkıyor : OHAL komisyon dosyalarında. İdare Mahkemesi dosyalarında yüzde bir bile değil, İstinafta binde bir bile değil arkadaşlar. Onun için mahkemelerden bir şey beklemeyin. Biz hakkımızı çatır çatır arayacağız. Gerek sosyal medyada gerek sokakta ne gerekiyorsa herkes üzerine düşeni yapacak. Sokağa çıkamıyorsan sosyal medyadan sosyal medyada da bir şey yapamıyorsan git komşularına anlat.” dedi.

İhraç olduktan sonra bilgisayar başında oturduğunu, evlendikten sonra ise boya badana işine eşiyle devam ettiğini kaydetti. Dava sürecini takip ederken mahkeme konularına çok hâkim olduklarını dile getiren Kutlu, “Sosyal medyada herkes kararlarını paylaşmaya başladı. Elimizde bir sürü karar toplandı. İdare mahkemesiyle ilgili belki hâkimlerden çok bilgi sahibiyiz. Yeni gelen hakimler eski kararları bilmiyor, biz biliyoruz. Yeni kararlar çıkarken diyoruz ya şu önceki verdiğiniz kararla bu karar aykırı. Peki, biz bu kararların neden topluyoruz? Bir davalarımızı takip edelim ikincisi de biz kararları değişik mecralarda daha sonra kullanacağız. Ve şu an kullanmaya başladık. Örneğin Avrupa insan hakları Mahkemesi‘ne başvurularda ya da hazırlanan raporlarda bu kararlara ihtiyaç var. Aynı mahkeme aynı hakim aynı kişi bir dosyada önce iade kararı vermiş aynı kriterler aynı kişi daha sonra tersi karar vermiş. Bu tür durumlar ortaya çıkarabilmek için kararlarımızın hepsini topladık” diye konuştu.

KHK’lı Kuran Kursu Öğreticisi Esra Kutlu da İhraç olduktan sonra boya badana işine girdiklerini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Covid-19’a yenik düşerek vefat eden KHK’lı Tarih Öğretmeni Murat Aydoğan Kılıç ise 21 yıl tarih öğretmenliği yaptıktan sonra ihraç edilerek boya işine başladığını bildirmişti.

Boya yaparken zorluk çekmediğini dile getiren Merhum Kılıç, “Boyacılık benim baba mesleğim. Tek sıkıntım çevremin olmayışıydı. Şuan bir ekip kurduk. Pes etmeden çalışıyoruz. Pes edersek kaybederiz” dedi.

Daha fazlasını KHK TV YouTube Kanalından izleyebilirsiniz.

Bağımsız bir gazeteci olarak amacımız; dönemin sosyal hafızasını tutmak, insanlara KHK hukuksuzluğunu duyurarak bu ülkede KHK hukuksuzluğunun son bulmasına katkı sunmak.

Bu yolculukta bize katılmak ve KHK zulmünü duyurmak için
KHK TV’ye Abone Ol.

KHK TV; İnsan Haklarının Peşinde!