KHK TV

Cumhuriyet Halk Partisi, Mecliste genel başkan yardımcıları ve milletvekillerinin katılımıyla KHK’lılarla ilgili bir basın toplantısı yaptı. Toplantıda İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ve Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu bir konuşma yaparak KHK yıkımını meclis çatısı altında haykırdılar. CHP’nin insan haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu ve Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, 15 Temmuz’un ardından ilan edilen OHAL sonrası KHK ile ihraç edilen bazı akademisyenlerle birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

ANAYASA MAHKEMESİ KARARLARI OHAL KOMİSYONUNU BAĞLAMAZ MI?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “AYM kararları bütün kuruluşları kapsar. OHAL Komisyonu’ndan, bu akademisyenleri görevlerine iade etmesini bekledik. Ziyaretimizde, OHAL Komisyonu, ‘AYM kararları bizi bağlamaz’ dedi. ‘Neye göre karar vereceksiniz’ dedik. ‘Kurum kanaatine göre’ dedi. Yani akademisyen arkadaşlarımızın kurumlarından görüş alarak. Sonra art arda ret kararları gelmeye başladı” dedi.

Karaca, “AYM kararı, kurum kararının altında kalmış. Bu, hukuk sisteminde, demokraside kabul edilebilir bir durum değildir… OHAL Komisyonu 5. yılına girecek. 6 bin dosya elinde beklemekte. Kurum kanaatlerini yargı kararlarını üzerinde gören OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir” diye konuştu.  

“DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ NEDENİYLE ÜNİVERSİTEDEN UZAKLAŞTIRDILAR”

Daha önce kendisi de KHK ile ihraç edilen İbrahim Kaboğlu, iki yıllığına kurulan OHAL Komisyonu’nun 6. yılına girdiğini söyledi. Kaboğlu, “Düşünce özgürlüğü nedeniyle üniversiteden uzaklaştırdılar. Bilim kıyımı açısından, üniversitelerin bulunduğu durum açısından bu meslektaşlarımız haklarından yoksun bırakıldılar” dedi. Kaboğlu, OHAL Komisyonu kararlarının hukuki değeri olmadığını sözlerine ekledi.

Daha fazlasını KHK TV YouTube Kanalından izleyebilirsiniz.

Bağımsız bir gazeteci olarak amacımız; dönemin sosyal hafızasını tutmak, insanlara KHK hukuksuzluğunu duyurarak bu ülkede KHK hukuksuzluğunun son bulmasına katkı sunmak.

Bu yolculukta bize katılmak ve KHK zulmünü duyurmak için
KHK TV’ye Abone Ol.

KHK TV; İnsan Haklarının Peşinde!