KHK TV

Tükiye 15 Temmuz darbe girişimi sonrası insan hakkı ihlalleri zirveye çıktı. Yapım ve yönetmenliğini KHK’lı Eğitimci ve Çocuk Hakları Aktivisti Fatih Alakuş’un yaptığı “Yusuf’un Zindan Günlüğü Animasyon Filmi” aynı ismi taşıyan kitaptan seçilen hikayelerden senarize edilerek animasyon filme dönüştürüldü.

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında desteklenen ve 9 dakika 40 saniyeden oluşan Yusuf’un Zindan Günlüğü 8 ayda tamamlandı.

Tamamen gerçek hayattan alıntılanarak hazırlanan animasyonda filmin ana karakteri olan “Yusuf”un anne karnından başlayan ve iki buçuk yaşına kadar cezaevinde yaşadığı zorluklar ve hak ihlallerini anlatıyor.

ZİNDANLARA BİNLERCE BEBEK VE ÇOCUK GİRDİ

Filmin yapımcısı ve yönetmeni Fatih Alakuş KHK TV’ye yaptığı açıklamada, amacının 15 Temmuz süreci sonrası cezaevlerindeki kendilerini anlatamayan çocukların uğradıkları hak ihlallerine dikkat çekmek ve kamuoyunun duyarlı olmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Bundan sonraki animasyon filimde 2 ile 6 yaş gurubu çocukların cezaevlerindeki hak ihlallerini görünür kılmayı planladığını belirten Alakuş:

“15 Temmuz sonrası cezaevlerinde 950’ye kadar çıkan şimdi 350 bebek ve çocuğun bulunuyor. Bu süreçte sayısını bilmediğimiz kadar çocuk ve bebeğin nezarethanelerde anneleriyle birlikte gözaltında kaldı. Ayrıca, Tutuklu olan anne ve babalarını görmeden büyüyen ve cezaevlerindeki görüş sonrası travma yaşayan çocukları da bundan sonraki projelerde filime yansıtmak istiyorum. Filimin yapımında, seslendirilmesinde, kurgusunda ve yayınında emeği olan arkadaşlara teşekkür ediyorum.” dedi.

Alakuş ayrıca, bu filmin İngilizce, Almanca, Arapça ve İspanyolca’ya çevrilip yayınlanacağını belirtti.

Daha fazlasını KHK TV YouTube Kanalından izleyebilirsiniz.

Bağımsız bir gazeteci olarak amacımız; dönemin sosyal hafızasını tutmak, insanlara KHK hukuksuzluğunu duyurarak bu ülkede KHK hukuksuzluğunun son bulmasına katkı sunmak.

Bu yolculukta bize katılmak ve KHK zulmünü duyurmak için
KHK TV’ye Abone Ol.

KHK TV; İnsan Haklarının Peşinde!