KHK TV

İhraç İmam Hatip Yusuf Karakaya, yaşadıklarından dolayı intihar etmeye kalkıştığını belirterek, “İntihar edeceğim sırada on aylık kızım gözlerimin önüne geldi ‘baba yapma’ dedi, yapamadım!” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde imam hatip iken 672 KHK ile ihraç edilen Yusuf Karakaya şimdilerde İzmir’de hurdacılık yaparak geçimini temin ediyor. İhraç edildikten sonra psikolojik sorunlar yaşadığını söyleyen İmam Karakaya, birçok kez intihar etmeyi düşündüğünü ifade ediyor. İhraç İmam, yaşadıklarını KHK TV’ye anlattı.

BEN DARBEYİ GERÇEKTEN ENİŞTEMDEN ÖĞRENDİM

Hayatında ilk defa o yıl akıllı telefon kullanmaya başlayan Yusuf Karakaya, Whatsapp uygulamasını yeni öğrendiğini ve bir aile grubunda keyifli sohbet ettiği sırada darbeyi eniştesinden öğrendiğini dile getiriyor. Karakaya, sözlerine şöyle devam ediyor: “İlk defa o günlerde akıllı telefon kullanmaya başladım. Orada whatsapp uygulamasını öğrendim, aile grubu kurduk, orada sohbet ederken eniştem aradı. ‘Siz grupta geyik yapıyorsunuz ama ülkede darbe oluyor’ dedi. Darbeyi bu şekilde öğrendim. İlk önce açığa alındım, sonra ihraç edildim. Beş yıl önceki ruh halimle çok üzüldüm ama şimdi iyi ki ihraç edilmişim dedim; çünkü bu sistemde işimi layıkıyla yapamazdım.” dedi.

MÜFTÜNÜN BANA YAPTIĞI MUAMELEYİ UNUTMAYACAĞIM

Müftü, beni odasına çağırdı ve bana bağırarak elinde bir kâğıtla ihraç edildiğimi söyledi. Beni kovdu. Allah’ın huzurunda o müftüden hesap soracağım. Yaşadığım muameleyi asla unutmayacağım. Çok ağrıma gitti. Bir insanın onuru bu kadar ayaklar altına alınamaz. Hakkımda bir suç var ise verilecek her türlü cezaya razıyım. Suçlu olsam dahi her şeyin bir usulü vardır. İnsanları bu şekilde rencide edemezsiniz.

KİRALIK EV VERMEDİLER

İhraç edildikten sonra lojmandan da apar topar çıkartılan imam Karakaya, uzun bir süre ev bulmaya çalıştığını anlatıyor. KHK’lı olduğu için ev sahiplerinin evlerini kiraya vermediğini ifade ediyor. Hakkında ne adli ne idari hiçbir şey yok iken terörist olarak damgaladığını söyleyen Karakaya, kendisine yatırılan o ayın maaşını bile geri aldıklarını dile getiriyor. Karakaya, sözlerini şöyle sürdürüyor: Beş parasız ortada kaldım. İki çocuğum var, küçüğü daha on aylık. O sıkıntıyla yana yakıla ev aramaya başladım. Ev sahibi direkt “fetöcü müsün?” diye soruyor, kimse ev vermiyor. Sonra bir gecekondu bulduk. Harabe bir ev olmasına rağmen ev bulduğumuz için bayram ediyoruz. İlerleyen günlerde sıkıntılar baş göstermeye başladı. Çocuğuma bez alamaz duruma geldim. Eşime boşanalım sen babanın evine git dedim eşim kabul etmedi. İş arıyorum kimse iş vermiyor. Bir fırında iş buldum orada bir müddet çalıştıktan sonra iş yeri sahibim benim ihraç olduğumu öğrendi beni işten çıkardı. Benzin istasyonuna başvurdum, KHK’lı olduğumu söyledim iş vermediler. Artık psikolojik olarak büyük bir çöküntü yaşamaya başladım.

BANA SURİYELİ VATANDAŞLAR SAHİP ÇIKTI

Ben çöplerin kenarından odun topluyordum, o odunları kırarak sobayı yakıyorduk. O soba üzerinde yemeğimizi yapıyorduk. Bir gün yine çöpün kenarında odun topluyordum, bizim bulunduğumuz yerde Suriyeli vatandaşlar var. Onlarla bir samimiyetim olmuştu. Genelde hurdacılık yapıyorlar. Bizim halkımız bize sahip çıkmaz iken Suriyeli vatandaşlar sayesinde hurdacılığa başladım. Bana bu işi onlar öğretti. Bir süre birlikte iş yapmaya başladık işi öğrendikten sonra aranılan hurdacı oldum. Hurdacılık yaparken bile o kadar hassasiyet ile yapıyorum ki pet şişelerin içindeki suları boşaltıp öyle koyuyorum ki haksız kazancım olmasın. Bu kadar hassas yaşayan bizlere “terörist” diyorlar.

DİYANET ZULME ÇANAK TUTUYOR

Diyanet işleri eski mensubu birisi olarak şu an görevde olmak beni üzerdi. Ülkedeki haksız hukuksuz uygulamalara diyanet çanak tutuyor. Siz insanlara din anlatıyorsunuz ama zulmün en büyüğünü yapıyorsunuz. KHK’lılar seçilmiş insanlar. O kadar nezih insanlar ki bu zulme rağmen hiçbir suça bulaşmadılar. Biz eninde sonunda döneceğiz. Beni ölümden, intiharın eşiğinden alan Allah, bana bu günleri de gösterecek. Bundan sonra nerede bir haksızlık var ise karşısında ben olacağım.

Daha fazlasını KHK TV YouTube Kanalından izleyebilirsiniz.

Bağımsız bir gazeteci olarak amacımız; dönemin sosyal hafızasını tutmak, insanlara KHK hukuksuzluğunu duyurarak bu ülkede KHK hukuksuzluğunun son bulmasına katkı sunmak.

Bu yolculukta bize katılmak ve KHK zulmünü duyurmak için
KHK TV’ye Abone Ol.

KHK TV; İnsan Haklarının Peşinde!