KHK TVAhmet Erkan

Kemik İliği Kanseri olan KHK’lı Akademisyen Doç. Dr. Yücel Başeğit, “Bizle çalışmak istemiyorlarmış, bende burada çalışmak istemiyorum zaten” dedi. “İşimizden olduk özgürlüğümüzden olduk hepsinden öte sağlığımızdan olduk” diyen Başeğit, “Madem istemiyorsun neden tutuyorsun beni burada. Esir bir şekilde açlığa muhtaç ediyorsunuz. Tabi bunlar yenilir yutulur şeyler değil. Bir insanı öldürmek istiyorsan ne yapacaksın? İşinden aşından edeceksin, özgürlüğünden edeceksin, hasta edeceksin, çalışmasına izin vermeyeceksin ondan sonra diyeceksin ki taş kökü yesinler, ağaç kökü yesinler. Yahu siz yiyin taş kökünü, ağaç kökünü” diye konuştu.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde bölüm başkanı ve dekan yardımcılığı görevlerinde bulunduğunu dile getiren Başeğit, 2013 yıllarında paralel ile mücadele edeceklerini belirten kişilerin, insanları fişlemeye yaftalamaya başladıklarını kaydetti.

“PARALEL YAPI” SAFSATASIYLA GÖREVİMDEN ALMAYA ÇALIŞTILAR

Bölüm başkanlığı görevinden usulsüz bir şekilde alınmak istendiğini vurgulayan Başeğit, şöyle devam etti: “Paralel yapı” safsatasıyla görevimden almaya çalıştılar. Benim hiçbir yanlışım olmamış, görevimi yıllardır layıkıyla yapmışım. Hiçbir konuşma geçmeden hiçbir şey yapmadan. Ya insan bi konuşur, benimle çalışmak istemiyorsanız yani ben de sizinle çalışmak istemiyorum ama her şeyin bir adabı bir usulü vardır. Böyle usulsüz bir şekilde görevden alındım. Yükseköğretim kanunlarına göre böyle bir şey yapamayacaklarını kanunsuz, hukuksuz olduğunu söyledim. Onlara mahkemeye gideceğimi söyledim. Onlardan beni tehdit etiler. ‘Mahkemeye gidersen seni “paralelci” yaparız. Seninle uğraşırız. Mahkemeye gitme bak’ dediler. Üniversitede bir korku iklimi hâkim olmaya başladı. Daha sonra biri Bimer’e cemaate para aktarıyormuşuz gerekçesiyle açığa aldılar. Daha sonra 672 Sayılı KHK listesine baktık şu şu hoca var bu hoca var. Rektör hoca vardı Sedat Laçiner. Listenin en sonunda ihraç olduğumu öğrendim.”

GÖZALTINA ALINDIĞIMDA GİDER AKŞAM EVE GELİRİM DEDİM 21 AY SONRA EVE DÖNEBİLDİM

İhraç olduktan sonra gözaltına alındığını belirten Başeğit, “Gözaltına alınacağımızda aileme gider akşam eve geliriz dedim. Fakat 21 ay sonra eve dönebildim. Meğerse o Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’ne “FETÖ/PDY” yapılanma operasyonu varmış. Herkesi sabah akşam almışlar spor salonuna doldurmuşlar. Herkese ‘sen Baylock kullanmışsın’ dediler. Daha sonra bizi mahkemeye götürdüler. Orda gruplar halinde tutuklananlar ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılanları ayırdılar. Biz tutuklanacak olanlar grubundaydık. Daha sonra bizi Çanakkale E tipi dinlenme tesisine götürdüler. İşte orda 21 ay misafir ettiler” dedi.

İŞ BULMA KONUSUNDA KHK’LI OLDUĞUMUZ İÇİN SIKINTI YAŞADIK

Başeğit, İş yerleriyle görüşürken deneyimlerinizi, özgeçmişinizi söylediklerinde hoş karşılandıklarını fakat KHK’lı olduklarını ve devam eden bir mahkemelerinin olduğunu söyleyince ise tavırlarının değiştiğini kaydetti.

Daha fazlasını KHK TV YouTube Kanalından izleyebilirsiniz.

Bağımsız bir gazeteci olarak amacımız; dönemin sosyal hafızasını tutmak, insanlara KHK hukuksuzluğunu duyurarak bu ülkede KHK hukuksuzluğunun son bulmasına katkı sunmak.

Bu yolculukta bize katılmak ve KHK zulmünü duyurmak için
KHK TV’ye Abone Ol.

KHK TV; İnsan Haklarının Peşinde!