KHK TV

KHK’lı Astsubay Ekrem Baran, ilahi adaletin bir gün tecelli edeceğini bugün kendilerinden yüz çevirenlerin gün geldiğinde yüzlerine bakamayacağını kaydetti.

Ankesör soruşturmaları kapsamında ihraç edilen KHK’lı astsubay Ekrem Baran, Tuba Demir’in sorularını yanıtladı.

DEVLETE HİZMETİN BEDELİ 6 YIL 10 AY

Hakkari’de görev yaptığı sırada ankesörlü arama soruşturmaları kapsamında 2017’de 701 nolu KHK ile ihraç edilen astsubay Ekrem Baran, tutuklanarak cezaevine gönderiliyor. 12 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen Baran, “Devlete yaptığımız hizmetin karşılığı bana 6 yıl 10 ay ceza olarak geri döndü” diyerek sitem ediyor. 13 Temmuz’da Tekirdağ’dan Hakkari’ye tayini çıkan KHK’lı astsubay olay gününü şöyle anlatıyor:

TSK ASKERİ ÖĞRENCİLER ÜZERİNDEN KURBAN EDİLDİ

15 Temmuz günü biz tayinimiz yeni çıktığı için karakola katılım işlemlerini yapıyorduk. 15 Temmuz hadisenin yaşandığını duyunca işlemlerimiz de tam olarak yapılmadı, hepimiz ekran karşısına geçtik, ne oluyor, ne bitiyor öğrenmeye çalıştık. TSK’nın askeri öğrenciler üzerinden kurban edildiğini anlamamız zor olmadı. İlk saatlerde bile bunun farkına idik. Daha o gün Türkiye’nin çok garip bir sürece gireceği belliydi. Zaten hemen akabinde binlerce insanın mağdur edilmesine sebebiyet veren OHAL ile Türkiye 50 yıl geriye götürüldü. İnsanlar işinden, ekmeğinden oldu. Devlet eliyle kendi vatandaşına soykırım uygulandı. Türk halkı da buna sessiz kaldı.

KHK’LI OLDUĞUM İÇİN EĞİTİM BELGEM VERİLMEDİ

Tutukluluğun ardından garip bir psikolojiye büründüğünü söyleyen Ekrem Baran, hayata sıfırdan başladığını dile getiriyor. Mandırada işçilik, kasiyerlik, şoförlük gibi çeşitli işlerde çalıştığını ifade eden Baran, daha sonra iş sağlığı güvenliği eğitimleri aldığını; ancak belgesinin bakanlık tarafından verilmediğini şöyle anlatıyor: “Hayata tutunma adına çeşitli işler yaptım. Atatürk üniversitesinde iş sağlığı ve güvenliği bölümünü bitirdim. Gerekli eğitimleri kurs sürecini ve stajı yaptıktan sonra belge alma aşamasında bakanlık engeli ile karşılaştım. Sebebini sorduğumda dava sürecinin devam ettiğini ve KHK’lı oluşumu gerekçe gösterdiler. Bu alanda iş bulduğum halde belgem verilmediği için çalışamadım.”

NİŞANLIYIM, DÜĞÜN  YAPAMIYORUM

Nişanlı olduğu halde  henüz evlenemediğini söyleyen KHK’lı astsubay Ekrem Baran ‘bizi nasıl bir geleceğin beklediğini bilmiyoruz. Devlet her yerde karşımıza çıkıyor, işlerimize engel oluyor’ dedi.

HALK  BİZE SAHİP ÇIKMADI

Topluma kırgın olduğunu dile getiren Ekrem Baran, sözlerini şöyle sürdürüyor: “En yakın akrabamızdan en yakın arkadaşımıza kadar herkes bize farklı gözle baktı. Devlet yaptıysa vardır bir bildiği dediler. Bize, “terörist” gözüyle baktılar. Bizler, çok acımasızca muameleler gördük. Halka kırgınım, bize sahip çıkmadılar. Gün gelecek kimin haklı kimin haksız olduğu ortaya çıkacak; ancak bu kırgınlık hiçbir zaman geçmeyecek.” dedi.

İADE EDİLİRSEM İŞİME DÖNMEK İSTEMEM

Baran, son olarak “Bu süreç bizden birçok şey götürdü, aynı zamanda bize birçok şey öğretti. İyi ki şu an görevde değilim, çünkü rejimin bir parçası olarak çalışmak istemiyorum. Görevde olsaydım belki ben de bu zulmün bir parçası olacaktım. Bu şekilde çalışmaktansa çalışmamayı tercih ederim.” diyerek sözlerini noktaladı.

Daha fazlasını KHK TV YouTube Kanalından izleyebilirsiniz.

Bağımsız bir gazeteci olarak amacımız; dönemin sosyal hafızasını tutmak, insanlara KHK hukuksuzluğunu duyurarak bu ülkede KHK hukuksuzluğunun son bulmasına katkı sunmak.

Bu yolculukta bize katılmak ve KHK zulmünü duyurmak için
KHK TV’ye Abone Ol.

KHK TV; İnsan Haklarının Peşinde!