KHK TVAhmet Erkan

Özge Deniz, İngilizce öğretmeni. Türkiye onu sosyal medyada eşi KHK’lı Yüzbaşı Murat Deniz’in hakkını aramasıyla tanıyor.

15 Temmuz gecesi komutanın emriyle, emniyet güçlerine destek için görevlendirilen ve bu emir doğrultusundan başka hiç bir eylemi olmayan Murat yüzbaşı önce ordudan atıldı ve 16 yıl cezaya çarptırıldı. Özge Deniz, Kars’ta görev yapan Yüzbaşı Murat Demir, 15 Temmuz akşamı nöbetçi olduğu için başına bu işlerin geldiğini söylüyor. Eşinin sokağa çıkmış insanların güvenliğini sağlaması için komutanları tarafından görevlendirildiğini anlatan Özge Deniz eşinin, “Biz terörle ilgili bir ihbar aldık, ne olduğunu bilmiyoruz, pencereden uzak dur, Ali Kaan’a dikkat et dedi.”  ifadesini kullandı.

İŞ BİLDİĞİMİZ GİBİ DEĞİL,  ÇOK KÖTÜ ŞEYLER OLACAK

Televizyonu açtığında Türkiye’de olağanüstü bir durumun yaşandığını ve içine korku düştüğünü belirten Özge Deniz, “Murat beni gece 01.30 da yine aradı. Biz kışlaya döndük bizi merak etme şunu bil yeterli, iş bizim bildiğimiz gibi değil çok kötü şeyler olacak. O gece hayatımın en uzun ve en zor gecesiydi” diye konuştu.

ÖRGÜT ÜYELİĞİ VE ANAYASAL DÜZENİ BOZMAKTAN BERAAT ETTİ

15 Temmuzdan bir hafta sonra eşinin gözaltına alındığını ve sekiz gün gözaltında kaldığını belirten Özge Deniz şunları anlattı: “O gece halkın öfkesi büyüktü, Murat görevi sırasında hep yatıştırıcı rol üstlenmiş, halka ve polise yardım etmiş, bazı görgü tanığının ifadeleri de bunu doğrulayınca Murat tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Hemen kışlasına gitti ve görevinin başına döndü ve açığa alınmadı. Bir süre sonra hakkında dava açıldı ve üç kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanmaya başladı. Bu süre içinde açığa alınmadı ve KHK ile ihraç edilmedi. 30 Kasım 2017 yılında son mahkemede ‘örgüt üyeliğinden beraat ve anayasal düzeni yıkma suçlamalarından beraat etti.”

SAVCININ BERAAT İSTEMESİNE RAĞMEN 16 YIL HÜKÜM YEDİ

Hayatlarına devam eden Deniz Ailesi, tayinlerinin çıkmasıyla Lüleburgaz’a yerleşmiş ve ikinci çocukları olmuş. Kısa süre sonra Beraat ettiği dosya istinaf mahkemesi tarafından usulden bozulmuş ve yeniden yargılanma başlamış. Görevine devam eden Murat Yüzbaşı, duruşmalardan vareste tutulan Murat Deniz 2020 Şubat ayındaki son duruşmada savcının berat istemesine rağmen mahkeme 16 yıl hüküm ve tutuklanmasına karar verildi.

ÇOCUKLARIM BABA NEDİR BİLMİYOR

Eşinin suçsuz ve haksız yere tutuklu bulunduğunu vurgulayan Özge Deniz, şöyle konuştu: “Murat cezaevine girdikten sonra iki oğlumla yapayalnız kaldım. İki oğlum, çok küçük. Küçük oğlum 18 aylık ve henüz ‘baba’ nedir  bilmiyor. Ben, terörist eşi oldum. Sosyal hayatta zorlanıyoruz ve sosyal medyada sürekli tacize hakarete maruz kalıyorum. Bir de insanlara kendimizi anlatmak zorunda kalıyorum.”

BANA MURAT’I GERİ VERİN

Murat Yüzbaşının masum olduğunu ve haksız yere tutuklu bulunduğunu belirten Özge Deniz, “Eşim için her şey yapacağım, onun haklılığını duyurmak için her ortamda çıkıp konuşacağım, yazacağım. Bir gün çocuklarım bana ‘Anne, babam tutukluyken sen ne yaptın?’ diye sorduklarında ‘Babanız için bunları yaptım’ demek için sessiz kalmıyorum. Benim eşim suçsuz, darbeyle hiç bir alakası yok. Adaletin bir an önce tecelli etmesini istiyorum. Bana Murat’ımı geri verin” diye konuştu.

Daha fazlasını KHK TV YouTube Kanalından izleyebilirsiniz.

Bağımsız bir gazeteci olarak amacımız; dönemin sosyal hafızasını tutmak, insanlara KHK hukuksuzluğunu duyurarak bu ülkede KHK hukuksuzluğunun son bulmasına katkı sunmak.

Bu yolculukta bize katılmak ve KHK zulmünü duyurmak için
KHK TV’ye Abone Ol.

KHK TV; İnsan Haklarının Peşinde!