KHK TV

KHK’lı Pratisyen Hekim İrfan Balcı, “KHK’lılar için şunu diyebilirim; ben kendimi Hitler dönemindeki Yahudiler gibi hissediyorum. Sadece ve sadece bir soykırımdır bu” dedi.

Balcı, süreçten en çok kızının etkilendiğini ve antidepresan ilaçları ile ayakta durmaya çalıştığını aktardı. 2015 yılında sosyal medyada eşi hakkında paylaşımları olduğunu ifade eden Balcı, şöyle devam etti: “Eşim o tarihte hâkim olarak görev yapıyordu. Sosyal medyada eşim hakkında ‘bunlar paralelci’ diye liste yapılmıştı. Sonradan öğrendik ki eşim hakkında bu iftirayı yapan, suçlamayı yapan kişi; soframı paylaştığım, kendisiyle beraber gezmelere gittiğim bir savcı arkadaş. Bu iftirayı suçlamayı 15 Temmuz tarihinden önce yapmış. 15 Temmuz akşamı biz Yeşilırmak’ın kenarında semaverden çay içmeye gitmiştik. Orada eşim bir takım haberler geliyor dedi. İşte kötü kötü haberler geliyor dedi ve eve geldik. Eve geldikten sonra darbe olduğunu öğrendik.

Eşim hemen bir gün sonra tutuklandı. 16 Temmuz günü bazı savcıların açığa alındığını duyduk. Acaba bizde var mıyız içlerinde diye bakarken. Bulamayınca bizde şu kanıya vardık; Bizim ne işimiz var bize bir şey olmaz. Bizim yaptığımız bir suç yok, bir şey yok deyip evimizde otururken akşamüzeri ekipler geldi. Eşim gözaltına alındı ve tutuklandı. Tutuklandıktan 10 gün sonra ancak görüşme fırsatımız oldu eşimle. Orda bana söylediği şok oldum ben o zaman. Dediki; hakim savcıların facebook ve diğer sosyal medya gruplarında çarşaf çarşaf tutuklanan hakim savcı eşlerinin isimleri, soy isimleri, TC kimlik numaraları, yaptığı işler yayımlanmış ve ‘niye hala bunlar dışarda’ gibisinden paylaşımlar yapılmış. Beni de tutuklayacaklar diye bekliyordum. 15 yaşında kızımız var onu bakacak kimse olmadığı için kartlarımı, nakip para vererek kızımı tutuklanmama hazırlamaya çalıştım.” “Banka borç ödemek istediğim bilgileri bana vermedi” Eşi tutuklandıktan sonra bankaya vekaletle borçlarını öğrenmek için gittiğini aktaran Balcı, “Vekâletle gidiyorum. Ben sizden para falan istemiyorum. Benim hangi kuruma ne kadar borcum olduğunu bilim de ona göre borcum ödemek istiyorum dedim. Bana o bilgileri vermedi. Eşimin bankaya olan kredi borcunu ödemek istiyorum onu bile ödettirmediler bana” diye konuştu. “Neden açığa alındığımı bilmiyorum” Eşinden sonra kendisinin de açığa alındığını dile getiren Balcı, açığa alınma gerekçesi olarak da telefonuna bazı uygulamaların yüklenmiş olduğundan kaynaklandığını söyledi. 6 aylık bir cezaevi sürecinin olduğunu belirten Balcı, şu ifadeleri kullandı: “Cezaevindeyken 692 KHK ile 15 Temmuz’un yıl dönümünde ihraç edildim. Ben her an şunu bekliyordum; suçsuzluğum anlaşılacak ve ben göreve geri döneceğim. İlk duruşmada tahliye oldum. Özel kurumlarda çalışmaya başladım. Kızım bu olaylardan etkilenerek antideprasan kullanmaya başladı. Daha önceleri kızıma namaz kılması için telkinlerde bulunuyordum. Şuan kızım dini hiçbir şeye yakın durmuyor. Çünkü namaz kılarsa başına bir şeyler gelebilir psikolojisine kaptırmış kendini.” Özel sektörlerde iş başvurusunda KHK’lı olduklarını duyan işletmelerin kendilerini iş vermediği akran Balcı, KHK’lıların özel sektörde de iş bulamadığını sözlerine ekledi.

Daha fazlasını KHK TV YouTube Kanalından izleyebilirsiniz.

Bağımsız bir gazeteci olarak amacımız; dönemin sosyal hafızasını tutmak, insanlara KHK hukuksuzluğunu duyurarak bu ülkede KHK hukuksuzluğunun son bulmasına katkı sunmak.

Bu yolculukta bize katılmak ve KHK zulmünü duyurmak için
KHK TV’ye Abone Ol.

KHK TV; İnsan Haklarının Peşinde!