KHK TVAhmet Erkan

Eskişehir’de yaşayan KHK’lı Sosyal Hizmetler eski Müdürü, cezaevinden çıktıktan sonra insan hakları aktivisti oldu. Cezaevinde kaldığı 17 ayda özellikle tutuklu kadın ve çocukların yaşadığı sıkıntıları yakından gören sosyal hizmetler uzmanı, evli ve 2 çocuk babası Fatih Alakuş şimdilerde insan hakları alanında projeler ve çalışmalar yürütüyor. Avrupa Birliği bünyesinde hizmet veren “Sivil düşün” çatısı adı altında çalışmalarını sürdüren Fatih Alakuş “Cezaevinde anneleriyle birlikte kalan çocukların dramına tanıklık ettim. Bu durum benim hayatımı dünyaya bakışımı tamamen değiştirdi. Cezaevinde çıktıktan sonra ilk işim insan hakları alanında çalışmak oldu” dedi.

“TUTUKLU ÇOCUK SAYISINDA İLK SIRADA TÜRKİYE”

Avrupa Konseyi 2020 Ceza İstatistikleri ’ne göre Türkiye çocuk tutuklu sayısında ilk sırada. Rapora göre, Cezaevinde annesi ile birlikte kalan çocuk sayısı bakımından da Türkiye 803 ile başı çekiyor. İkinci sırada gelen Rusya’da bu sayı 423 olurken üçüncü sıradaki İspanya’da bu sayı 94. Anneleriyle birlikte kalan çocuklara 17 ay boyunca tanıklık etmenin kendisine çok acı verdiğini dile getiren Fatih Alakuş “ Açıkçası onların o halini görünce kendi yaşadıklarımı unuttum” diyor.

“İNSANIN HUKUKUNU SAVUNMASI İNSAN OLMANIN GEREĞİDİR”

15 Temmuz Darbe girişimi sonrası önce açığa alınan daha sonra KHK ile 23 yıllık memuriyetine son verilen Fatih Alakuş, hak mücadelesine devam ediyor. Çalıştığı dönemde haksızlığa uğradığında kanuni haklarını kullanarak hak arama mücadelesini sonuna kadar devam ettiren Alakuş “ Vicdanımı rahatsız eden, haksızlık gördüğümde hemen buna itiraz ederim. İnsanın hukukunu savunması insan olmanın gereğidir. Buna inanıyorum” diye konuştu.

“DEVLETE 300 BİN EURO KAZANDIRDIM”

Çalıştığı dönemde sayısız projelere imza atan bunlardan dolayı takdir ve teşekkürlerle ödüllendirilen Alakuş , mesaisinin dışında Avrupa Birliği projeleri yazdığını ve devletin kasasına bu projelerden 300 Bin Euro girdiğini dile getiriyor. Tüm bu yaşananlara rağmen hiçbir savunmaları alınmadan bir gece yayınlanan KHK ile işinden olduğunu kaydeden Fatih Alakuş “Suçlamalar, oğlumu KHK ile kapatılan kuruma göndermek, bu kuruma o dönem faaliyetlerini yasal olarak devam ettiren banka ile ödeme yapmak. Böyle bir suçlama olabilir mi” ifadelerini kullandı.

“CEZAEVİNDE GÖRDÜĞÜM ÇOCUKLAR HAYATA BAKIŞIMI DEĞİŞTİRDİ”

17 ay boyunca ne ile suçlandığını öğrenemediğini defalarca dilekçe yazmasına rağmen dilekçelerine cevap verilmediğini aktaran Alakuş “Cezaevinde kaldığım dönem hayatımı tamamen değiştirdi. Cezaevindeki çocukların dramına birebir tanıklık edince bu alanda çalışmaya ve mücadele etmeye karar verdim.” Dedi. Alakuş, 17 ay cezaevinde kaldıktan sonra insan hakları aktivisti olmaya karar veriyor. Özellikle kadınlar çocuklar yaşlılar ve engelliler gibi dezavantajlı grupların cezaevinde yaşadığı sıkıntılar üzerine çalışmalar yapıyor.

“CEZAEVİNDE HUKUKSUZLUKLARI GÖRDÜĞÜM İÇİN İNSAN HAKLARI AKTİVİSİTİ OLMAYA KARAR VERDİM”

“Suçu olanlar suçlarını elbetteki hukuk çerçevesinde çeksin ancak suçu olmayan insanlara eziyet edilmemeli” diyen Alakuş yaşanan hukuksuzlukları gördüğüm için insan hakları aktivisti olmaya karar verdiğini belirtiyor. Eşinin de şu anda benzer suçlamalarla 3 yıldır cezaevinde kaldığını aktaran Fatih Alakuş şöyle devam etti: “ Eşimin tutuklu olması üzücü bir durum. Kendisinin ciddi rahatsızlıkları var. Daha önce eğitim ile ilgili yaptığım çalışmayı şimdi değiştirerek insan hakları savunuculuğuna doğru revize ettim” diye konuştu.

 “İNSAN HAKLARI AKTİSİVİSTİ OLARAK AKREDİTE OLDUM”

Avrupa Birliği “Sivil düşün” içinde çalışmalarını sürdüren Fatih Alakuş, “Avrupa delegasyonlarının hazırladığı eğitimlere katılıyorum. İnsan hakları konusunda daha ne yapabilirimin arayışı içindeyim. Şu anda insan Hakları aktivisti oldum. Konuyla ilgili ilgili kurumlarda beni akredite etti. Yaptığım çalışmalar faaliyetler önemseniyor. Dolayısıyla vaktim bu işlerle geçiyor. İnsan acısına dokunmak onların acısıyla aynı acıyı yaşayıp onların sorunlarına çare olmak gerçekten beni çok ama çok mutlu ediyor. Bu duruma ülkemizin ihtiyacı var” dedi.

“KHKLAR İNSANLARIN BOYNUNA GEÇİRİLEN İDAM İPİDİR”

Kendisi gibi KHK’lı olanların bir çok sıkıntılar çektiğini aktaran Alakuş , KHK’yı idam ipine benzetiyor. Bu insanların adeta sivil ölüme terk edildiğini kaydeden İnsan Hakları Aktivisti Fatih Alakuş şunları söyledi: “Bu insanların yurt dışına çıkışına izin verilmiyor. KHK ile işten atıldıkları için iş bulamıyorlar. KHK’lılar arasında stresten dolayı çeşitli hastalıklar ortaya çıktı. Çok sayıda insan kanser oldu hayatını kaybetti. Bir çoğu hasta olarak yaşantısına devam ediyor. Stres dolayısıyla ailelerde boşanma arttı. Psikolojik rahatsızlıklar hat safhaya çıktı. Bu ciddi insan hakları ihlalidir. Bu ülkemizin bir kaybıdır. Bu kayba seyirci kalamam. Çözüm adına hiçbir adım atılmıyor.”

Daha fazlasını KHK TV YouTube Kanalından izleyebilirsiniz.

Bağımsız bir gazeteci olarak amacımız; dönemin sosyal hafızasını tutmak, insanlara KHK hukuksuzluğunu duyurarak bu ülkede KHK hukuksuzluğunun son bulmasına katkı sunmak.

Bu yolculukta bize katılmak ve KHK zulmünü duyurmak için
KHK TV’ye Abone Ol.

KHK TV; İnsan Haklarının Peşinde!