KHK TVAhmet Erkan

İnfaz erteleme istemesine rağmen tutuklanan 4. evre kanser hastası ve yüzde 72 engelli Ayşe Özdoğan, “Biz yaşamıyoruz sadece nefes alıyoruz” dedi.

Cezaevine girmeden önce KHK Tv’den Ahmet Erkan Yiğitsözlü’ye konuşan Ayşe Özdoğan, son aylarda sosyal medyadan yardım istemesiyle sesini duyurmaya çalışan bir kanser hastası.

TEDAVİM TAMAMLANMADAN CEZAEVİNE GİRMEK İSTEMİYORUM

Hakkında “FETÖ” soruşturması kapsamında silahlı terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla açılan davada 9 yıl 4 ay hüküm giyen Ayşe Özdoğan’ın eşi de aynı suçlamayla 13 yıl hüküm giydi. İddianamesinde kendisine isnat edilen suçlar ise şunlar: Özel bir öğrenci yurdunda idarecilik yapmak, Bank Asya’da hesabının olması, dernek üyeliği ve Bylock mesajlaşma programını kullanılması.

İki yıl önce Maxciller sinüs kanseri teşhisi konan Özdoğan’ın sol üst çenesi, dişleri, elmacık kemiği ve tükürük bezleri alındı. Şimdiyse önünde dört ameliyatı daha var, ancak Özdoğan tedavisi tamamlanmadan cezaevine girmek istemediğini belirtmişti.

“CAN ÇEKİŞEN BİR KEDİ BİR KÖPEK KADAR SESİMİ DUYAN OLMADI”

Sokaktaki bir kedi köpek kadar seslerinin duyulmadığından yakınan Özdoğan,  “Cezaevine düşmem ölümüm” demişti. Halsizlik, ağrı ve baş dönmesi sonucu yürüme ve konuşma güçlüğü çeken Ayşe Özdoğan, ancak damağına takılan protezle konuşabiliyor. Yakalandığı ölümcül ve ağır seyreden hastalığına rağmen ameliyatından kısa süre sonra mahkemeye çıkarılan ve ilk duruşmada tutuklanan Özdoğan, “Sesimi kimseye duyuramadım. Can çekişen bir kedi, bir köpek kadar sesimi duyan olmadı.” İfadelerini kullandı.

Kendi başına hayatını sürdüremediği için Denizli’nin Serinhisar ilçesindeki baba evine sığınan Ayşe Özdoğan, yaşadıklarını şöyle anlatmıştı: “Mahkemeden gelen yazıda duruşmaya gelmemem durumunda zorla getirileceğim yazıyordu. O halimle hasta yatağımdan kalkıp mahkeme gittim. Oysa bu aşamaya gelmeden önce hastalığa ilişkin tüm raporları dilekçe yazarak mahkemeye sundum ama dikkate alınmadı. Henüz ağzımın içinde ve yüzümde yaralar varken ve dikişlerim alınmadan hakim karşısına çıktım. Hakimin tutuklama kararı vermesi sonucu mahkeme sonunda fenalaşarak baygınlık geçirdim. Daha sonra bedenime ve yüzüme yapılan müdahaleler sonucu ayıltılarak cezaevine gönderildim.

İLK GÜN HÜCREDE YERDE YATMAK ZORUNDA KALDIM

İlk gün bir hücrede tek başıma kaldım, hava soğuktu ve yerde yatmak zorunda kaldım. Yürümekte zorlandığım için ameliyatlı bölgelerimi ranzaya duvara vurdum. Koğuşa alındığımda yüzüm ve gözlerim, görüş açımı tamamıyla kapatacak kadar şişmişti. Bu durumu gören bazı arkadaşlarım halimi görüp ağladı. Cezaevinde kendi işlerimi göremediğim için hep birilerinin yardımına muhtaç oluyordum. Ağrılarım ve kanamam oluyordu. Beslenmem için ezilmiş veya öğütülmüş gıdaya ulaşmam konusunda kolaylık gösterilmedi. ”4. evre kanser hastası olmasına ve infaz erteleme istemesine rağmen bu çağrısı sonuçsuz kalan Ayşe Özdoğan, evine gelen polisler tarafından alınarak cezaevine gönderilmişti.

Daha fazlasını KHK TV YouTube Kanalından izleyebilirsiniz.

Bağımsız bir gazeteci olarak amacımız; dönemin sosyal hafızasını tutmak, insanlara KHK hukuksuzluğunu duyurarak bu ülkede KHK hukuksuzluğunun son bulmasına katkı sunmak.

Bu yolculukta bize katılmak ve KHK zulmünü duyurmak için
KHK TV’ye Abone Ol.

KHK TV; İnsan Haklarının Peşinde!