KHK TVMünir Korkmaz

Yeşil Sol Parti Eş sözcülerinden Ayşe Erdem ve  İbrahim Akın KHK TV’den Münir Korkmaz’ın sorularını yanıtladı.

Yeşil sol Parti Eş sözcüsü İbrahim Akın, Eş sözcülük kavramı üzerine, “Biz aslında eş sözcülük kavramını bir hiyerarşi ilişkisine, başkanlık sistemine itirazımızın somut göstergesi olarak yapmaya çalıştık. Bunu her alanda da yapmaya çalışıyoruz. Biz,  eşitler arası ilişkinin sözcülüğünü yapıyoruz. Bu anlamda da diğer siyasi partilere model olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bunu da başaracağımıza inanıyoruz.” Şeklinde ifade etti.

Online Olağan Kongre

Online kongreyi nasıl yaptınız sorusuna cevap veren Akın, “Hayatın zorlamaları yarataıcılığı geliştiriyor. Biz de pandemi koşullarında, sokağa çıkma yasaklarının olduğu yerde kendi iç dünyamızı ve aynı zamanda Türkiye ve Dünya Siyasal pratiğini takip etmeye çalışarak bir süreç izledik. Hem online toplantılar yaptık hem de konferans kararımız vardı. Bunu nasıl hayata geçireceğimizi değerlendirerek tartıştık. Uzun tartışmalar sonrası bu süreci halletmiş olduk. Neredeyse 7 ay süren bir konferans sürecimiz oldu. 25 Karar tasarımızı bütün üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirdik. Ve sonra yine online kongre yapmak zorunda kaldık. Çünkü pandemi ağırlıyla devam ediyordu.” dedi.

HDP’nin “Demokrasi Tutum Belgesi”

HDP’nin birkaç gün önce yayımladığı “Demokrasi Tutum Belgesi” ne ifade ediyor, sorusuna ise Eşsözcü Ayşe Erdem, HDP pazarlık yapmadan tutumunu çok net olarak sergilemiş olduğunu gösterdi. Bir de Türkiye’nin 3. Büyük partisi Türkiye’nin birçok sorunu hakkında fikrini, net olarak ilkelerini kamuoyuyla paylşamış oldu. Yani durduğu yeri çok net tespit ederek topu biraz diğer siyasilere atmış o ldu. Yani Biz Her türlü toplumsal ittifakı yaparız kadınlarla, ekoloji mücadelesiyle, Kürt sorun aktörleriyle fakat durduğu yeri iyi tespit eden bir deklarasyon olarak görüyorum” dedi.

Yeşil Sol Partisinden KHK Mücadelesine Tam Destek

HDP’nin bileşeni olarak Yeşil Sol Partinin KHK’lılarla  ilgili düşünceniz nedir, sorusuna ise Eş sözcü İbrahim Akın, “ Öncelikle KHK’lı arkadaşlarımızla hayatın her alanında birlikte olmaya çalıştık. Geçen gün de yine Eş sözcülerimiz ve MYK Üyelerimizle birlikte bir buluşma gerçekleştirdik. Bu buluşmaların Çok değerli olduğunu düşünüyorum. KHK’lı olan arkadaşlarımızın toplum tarafından bu kadar dışlanılması, tecrit edilmesi, terörize edilecek bir politika ile hakikaten inanılmaz bir mağduriyet haline gelmesini kabul etmemiz mümkün değil. Biz genel olarak bu meseleye ideolojik olarak bakmıyoruz. Yeşil sol parti olarak da farklılığımızı ı bütün inanç kesimleriyle gerçekten eşit mesafe de , her türlü inanç özgürlüğünü savunan, özgürlükçü laiklik anlayışı çerçevesinde baktığımız için başından itibaren KHK meselesine hem devletin egemen anlayışına hem de klasik muhalefetin egemen anlayışına katılarak yapmadık. İtiraz ettik. Adaleti ve özgürlüğü sadece kendimiz için değil herkes için istedik. O nedenle hem uluslararası alanda hem de yerelde  bu meseleyi gündem yapmaya çalıştık” diyerek yanıt verdi.

Daha fazlasını KHK TV YouTube Kanalından izleyebilirsiniz.

 

Bağımsız bir gazeteci olarak amacımız; dönemin sosyal hafızasını tutmak, insanlara KHK hukuksuzluğunu duyurarak bu ülkede KHK hukuksuzluğunun son bulmasına katkı sunmak.

Bu yolculukta bize katılmak ve KHK zulmünü duyurmak için
KHK TV’ye Abone Ol.

KHK TV; İnsan Haklarının Peşinde!