KHK TV

4 yaşında ALD (Adranolökodistrofi) teşhisi konulan Mithat Talha’nın ilik nakli için babasına ihtiyacı var. Ağrı Patnos cezaevinde 4 yıldır tutuklu bulunan Ethem Güllüce için ailesi infaz erteleme talep ediyor.

KHK’lı tutuklu Ethem Güllüce’nin eşi Esra Güllüce ALD teşhisi konulan oğlu için yaşam mücadelesi veriyor. ‘Belki iki yıl, belki biraz daha fazla yaşar’ dedikleri Mithat Talha’nın ilik nakline ihtiyacı var. “Babası tutuklandığı gün oğlumun hastalığı nüksetti” diyen Esra Güllüce yaşadıklarını KHK TV’den Tuba Demir’e anlattı.

İLİK NAKLİ OLMASI GEREKİYOR

Oğlum Mithat Talha’ya 4 yaşında ALD teşhisi konuldu. Daha önce böyle bir rahatsızlık hiç duymamıştım. Doktor bize çok detaylı bir açıklama yapmadı. Ben de heralde ilaç kullanınca geçer diye düşündüm. Eve geldiğimde internetten biraz araştıra yaptığımda şok oldum. Bu hastalığın neden kaynaklandığı bilinmiyor ve nadir görülen bir hastalık. Ancak ilik nakli ile hastaların hayata tutunma şanslarının olduğunu öğrendim. Beynimden kaynar sular döküldü adeta.

‘EN FAZLA İKİ YIL BELKİ DAHA BİRAZ DAHA FAZLA YAŞAR’ DEDİLER

İnternetten araştırma yaptıktan sonra koşarak doktorun yanına giden Esra Güllüce kendisine çocuğunun en fazla iki yıl belki biraz daha fazla yaşayacağını söylediklerini dile getiriyor. Her şey üst üste geldi diyen anne Güllüce “oğlumun hastalığını öğrendiğim gün eşimin dosyası Yargıtay tarafından onandı. Ev sahibimiz evden çıkmamızı istedi. O gün çaresizliğini en dibine kadar yaşadım” diyor. Esra Güllüce sözlerine şöyle devam ediyor:

Oğlumun iyileşmesi için tek umudumuz ilik nakli. Benim kanım ve kardeşinin kanı maalesef nakil için uygun değil. Babasından kan alınması gerekiyordu, o da sürekli prosedüre takılıyordu. Durumu sosyal medyada gündeme getirdikten sonra babadan kan alındı ancak bu sefer de yanlış yere gönderildi. Bir türlü elimize ulaşmayan kan nihayet geldi. Şimdi sonuçları bekliyoruz.

TALHA’NIN BABASINA İHTİYACI VAR

“Çocuklarım babalarına çok düşkün. Talha sürekli babasını sorup duruyor. Nakil işlemi zorlu bir süreç. Bu süreçte eşimi yanımıza görmek istiyoruz ve yetkililerden infaz erteleme talep ediyoruz. Biz sürekli 1200 km yol gitmekten çok yorulduk. Ağrı bize çok uzak bir yer. Hem hastalık ile mücadele ederken hem de yollarda olmak Talha’yı daha da kötü etkiliyor. Daha önce birçok kez eşimin bize yakın bir yere nakledilmesi istedik ancak maalesef nakil işlemi yapılmadı. Tek başıma bunun altından kalkamıyorum. Hem benim hem de çocukların eşime çok ihtiyacı var.”

Daha fazlasını KHK TV YouTube Kanalından izleyebilirsiniz.

Bağımsız bir gazeteci olarak amacımız; dönemin sosyal hafızasını tutmak, insanlara KHK hukuksuzluğunu duyurarak bu ülkede KHK hukuksuzluğunun son bulmasına katkı sunmak.

Bu yolculukta bize katılmak ve KHK zulmünü duyurmak için
KHK TV’ye Abone Ol.

KHK TV; İnsan Haklarının Peşinde!