KHK TV

İhraç Komiser Ahmet Merdivan: “O gece ölseydim şehit olacaktım, yaşıyorum terörist ilan edildim” dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğünden ihraç edilen Ahmet Merdivan 15 Temmuz gecesi görevinin başında olmasına rağmen terör suçlaması ile işinden ediliyor. “O gece ölseydim şehit olarak anılacaktım ancak yaşıyorum ve terörist ilan edildim” diyen Merdivan yaşadıklarını KHK TV’ye anlattı.

İHRAÇ EDİLECEĞİMİ BEKLEMİYORDUM

15 Temmuz 2016 yılında yaşanan darbe girişimi sırasında Bayrampaşa Polis karakolunda görevinin başında olan komiser Ahmet Merdivan, ‘ihraç edileceğimi beklemiyordum’ diyor. ‘Biz bırakın darbeye teşebbüsü vatanımıza en ufak bir yanlış yapmadık’ diyen Merdivan, bugüne kadar işine geç bile kalmadığını söylüyor. 15 Temmuz gecesini ise şöyle anlatıyor:

ÇEVİK KUVVETE BOMBALI SALDIRI YAPILACAK DEDİLER

15 Temmuz günü sabah evimden çıkıp karakola gittim. O gün İstanbul’da asayiş uygulaması vardı. Bu uygulama 15-20 günde ya da ayda bir yapılıyor. Saat 20:00’da asayiş görevine başladık. 21:00 sularında herkesin görev yerlerine dönmeleri yönünde bir anons geldi. Daha önce hiç böyle bir anons ile karşılaşmamıştık. Tabi talimat gereği karakola geçtik. Karakolun etrafı bariyerler ile çevriliydi. O gün karakolun önüne bir araç çekilmişti. 21:30 sularında karakolun önünden 7-8 tane zırhlı araç geçti. Bu duruma bir anlam veremedik. Araçlar geçerken erler bize selam verdi. Çok geçmeden bir uzman çavuş geldi ve bize “çevik kuvvet şubesine canlı bomba saldırısı olacakmış bizi buraya koruma amaçlı gönderdiler” dedi. Bu durum bize tuhaf geldi. ‘Biz kendimizi koruruz, askerin ne işi var?’ diye düşündüm. O sırada beklerken zırhlı aracın biri namlusu karakolu gösterir şekilde bize doğru döndü. Ben de üsteğmen rütbesinde birini çağırdım ama yanıma gelmedi. Sonra olağanüstü bir şey yaşandığını anladım. Memur arkadaşlar yanıma gelip askerin köprüyü kestiğini bana haber verdiler. Sonra ben de uzman çavuş olan kişiyi çağırdım. ‘Hani siz bizi korumaya gelmiştiniz, darbe mi yapıyorsunuz?’ diye sordum. Sorularımı yanıtlamadı. Bunun üzerine ilçe emniyet müdürünü aradım ve durumu anlattım. Daha sonra telsizlerden darbe teşebbüsü anonsları yapılmaya başlandı. Biz de tüm arkadaşları uyardık.

1 VATANDAŞ HAYATINI KAYBETTİ

10-15 dakika sonra kalabalık bir vatandaş grubu polis merkezinin önüne geldi. Gelenler askerlere tepki gösterdi. Bunun üzerine askerler zırhlı araçları biraz geri çektikler. Rütbeli rütbesiz askerler kendilerini korumaya almak için tankların üzerine çıktılar. O sırada vatandaşın biri tankın üzerine çıkıp yarbay rütbesinde olan askerin silahını aldı ve bir boğuşma yaşandı. Maalesef bir vatandaş hayatını kaybetti. İlerleyen saatlerde Cumhurbaşkanı darbe olayına dair açıklamalar yaptı. Karakolun önündeki kalabalık gittikçe arttı. Binlerce insan gece sokağa döküldü. Bize verilen talimat karakolu korumamız gerektiği yönünde olduğu için biz karakoldan çıkmadık. Bizlerin göremediği noktalarda yine vatandaşların üzerine ateş açıldı ve yaralananlar oldu. İlerleyen saatlerde ise bütün askerler gözaltına alındı. Sabah olunca olayın asıl dehşeti gün yüzüne çıktı. O gece dik duruşumuzdan dolayı ilçe emniyet müdürüm özelikle teşekkür etti. Bizi öven sözler saffetti ama buna rağmen ihraç edildim. Ölseydim şehit olacaktım, yaşıyorum, terörist ilan edildim.

Daha fazlasını KHK TV YouTube Kanalından izleyebilirsiniz.

Bağımsız bir gazeteci olarak amacımız; dönemin sosyal hafızasını tutmak, insanlara KHK hukuksuzluğunu duyurarak bu ülkede KHK hukuksuzluğunun son bulmasına katkı sunmak.

Bu yolculukta bize katılmak ve KHK zulmünü duyurmak için
KHK TV’ye Abone Ol.

KHK TV; İnsan Haklarının Peşinde!