KHK TV

İzmir’de kaldığı bakım evinde işkence gören ve ailesinden uzaklaştırılarak farklı illerde bakım evlerine yerleştirilen otistik engelli Muhammed Özçapın için ailesi endişeli. Çocuklarını yanlarında isteyen anne ve baba yetkililerden yardım bekliyor.

İzmir’de yaşayan Özçapın ailesinin iki çocuğundan biri olan Muhammet Özçapın (25) otistik engelli. Oğullarını bakımevine yerleştirdikten sonra çeşitli sorunlarla karşılaştığını belirten aile çocukları Muhammet için endişeli olduklarını dile getirdi. Bakımevinde çocuklarının işkenceye maruz kaldığını iddia eden anne ve baba yaşadıklarını KHK TV’ye anlattı.

Oğlu Muhammet’i İzmir Menemen OÇEM’e her gün götürüp getiren baba Bülent Özçapın, okulun tavsiyesi üzerine Muhammet’i yatılı bir bakımevine yerleştirdiğini söylüyor. Kurumda kaldığı ilk gece Muhammet’in işkence gördüğünü ileri süren baba Özçapın, şöyle devam etti: “Muhammet’i kuruma verdiğim günün sonrasında okulundan beni aradılar. Okula gittiğimde ise yetkililer Muhammet’in sırtında ve ayaklarında bulunan yaraları, izleri gösterdiler. Bunların okulda değil de dün gece kaldığı kurumda olduğunu dile getirdiler. Kurumu arayıp sorduğumda ise Muhammet’in camları kırdığını söylediler. Kuruma gittiğimde benden bu zarar karşılığında bin TL istediler. Bu parayı veremeyeceğimi söyledim, kimliğime el koydular. Üzerimize kapıları ve pencereleri kapattılar. Uzun bir uğraştan sonra kurumdan çıkmayı başardık. Bu durumu savcılığa derneklere ve daha birçok yere bildirmeme rağmen maalesef bir sonuç alamadık. Savcılıktan gelen kararda “hiçbir suç deliline rastlanmamıştır” ifadeleri yer alıyordu. Oysa oğlumun sırtında kamçı izleri gibi çizikler ayaklarında ise yaralar vardı. Bu da yetmezmiş gibi çocuğumuzu bizden habersiz başka bir kuruma gönderdiler.

Muhammet gittiği yerlerde uyum sorunu yaşayınca İzmir’de dört kurumdan sonra yine bizden habersiz Konya’ya gönderdiler. Konya’da bir yıl kaldıktan sonra Burdur Bucak’a gönderiler. Aynı sorunlar orada da yaşandı. Durumu Ankara’da yetkililere defalarca anlatmış olmama rağmen bu duruma henüz bir çözüm getirilmiş değil. Çocuğumuz şu an Afyonda bir bakımevinde bulunuyor. Maddi olarak sık sık gidip görme imkânımız yok. Yetkililerden bu konuda bize yardımcı olmalarını bekliyoruz. Biz oğlumuzu yakınımızda bir bakımevinde istiyoruz. Bu durum hem bizi hem de Muhammet’i kötü etkiliyor.” dedi.

Özçapın ailesi röportajının tamamı KHK TV YouTube kanalında.

Bağımsız bir gazeteci olarak amacımız; dönemin sosyal hafızasını tutmak, insanlara KHK hukuksuzluğunu duyurarak bu ülkede KHK hukuksuzluğunun son bulmasına katkı sunmak.

Bu yolculukta bize katılmak ve KHK zulmünü duyurmak için
KHK TV’ye Abone Ol.

KHK TV; İnsan Haklarının Peşinde!