KHK TV

Gazeteci Cüneyt Alphan, KHK’lılar için siyasi af ilan edilmesini istedi. TRT Kürdi, TBMM basın bürosu gibi bir çok yerde çalışan Alphan KHK TV’ye konuştu. Gazeteci Cüneyt Alphan, KHK mağdurları şu anda bizim hayal edemeyeceğimiz kadar acı ve sıkıntı yaşıyorlar” dedi.

Kendisinin pek çok hukuksuzluğa uğradığını ifade ederek konuşmasına başlayan tecrübeli gazeteci Cüneyt Alphan, halen pek çok davasının devam ettiğini kaydetti.

1992 yılında hukuk fakültesini kazanmasına rağmen ailesine bakma yükümlülüğünden ötürü okula değil çalışma hayatına başladığını ifade eden Alphan, çeşitli kurumlarda gazetecilik yaptıktan sonra TBMM Basın Bürosuna Başvurduğunu ve orada  kabul edildiğini ancak -yıllar sonra öğrenir- hakkındaki fişleme nedeniyle son anda işe alınmadığını ve çeşitli kurumların ardından en son TRT Kürdi de çalıştığını ve oradan da hiçbir gerekçe gösterilmeden işine son verildiğini belirtti.

İNSAN HAKLARI ALANINDAKİ İHLALLER

İnsan hakları alanındaki ihlallere vurgu yapan gazeteci Alphan, Hiç  bir savunma alınmadan, hiçbir adli-idari soruşturma yapılmadan, hiçbir mahkeme kararı olmadan sadece şifahi bilgilerle, istihbari bilgilerle yüz binlerce insan KHK ile ihraç edildi.

MAGNA CARTA VE AFOROZ  BENZETMESİ

Konuşmasında insan haklarının ilk belgesi sayılan 1215 Magna carta sözleşmesine değinen Alphan,  “İnsanlık tarihinden günümüze kadar savunma hakkının  kutsal sayıldığını,    orada kralların bile insanları yargılarken o insanlara mutlaka savunma hakkının verildiğini ifade etti.

Hristiyanlıkta insanların aforoz edildiğini ancak  insanlar aforoz  edilirken bile asla onun yaşam hakkına ve  ekmeğine karışılmadığını, işine, aşına, aile hayatına  karışılmadığını sadece dinden çıkarıldığını söyleyerek Türkiye’deki hiçbir kanunun KHK ile yapılanları haklı meşru görmediğini vurguladı.

KHK’LILAR ASLA YILMAMALILAR

KHK’lılar evet, acı yaşıyorlar, sıkıntı yaşıyorlar bence haklarını sonuna kadar demokratik yollarla, şiddete başvurmaksızın bütün anayasal haklarını kullansınlar,   iç hukuk bittiğinde uluslararası hukuka gitsinler.  Bu insanlar şiddete başvurmuşlar mıdır? Bu insanlar, bomba kullanmışlar mı, silah kullanmışlar mı? Ya hu kalkıyor askeri öğrenciye daha 18 yaşında… Bunlara müebbet veriyorlar, bu nasıl bir vicdan, nasıl bir insanlık?

KHK mağdurları şu anda bizim hayal edemeyeceğimiz kadar acı ve sıkıntı yaşıyorlar. Kendi çevremden örnek vereyim: TRT Kürdi’de çalışırken orada elliye yakın insan, haksız bir şekilde ihraç edildi. Herkes için adalet KHK’lı için de sağcı için de solcu için de Türk için de Kürt için de adalet istiyoruz.

CUMHURBAŞKANINA ÇAĞRI

Gazeteci Alphan, Cumhurbaşkanına Çağrıda bulundu: “KHK’larla ilgili bir birey olarak, bir yurttaş olarak söylüyorum. KHK’lılar için bir siyasi af ilan edilsin, bu ülkede iç barışı istiyorsanız, bu ülkede toplumsal barışı ve adaleti  istiyorsanız. Bir siyasi af gerekiyor. Bu toplumun sağcısı-solcusu birbirine düşmemeli, barış olmalı” diyerek sözlerini noktaladı.

Gazeteci Cüneyt Alphan röportajının tamamı KHK TV YouTube kanalında.