KHK TV

Cumhuriyet Halk Partisi Heyeti Eskişehir’de düzenlendiği toplantıda KHK mağdurlarıyla buluştu.

Buluşmada eleştirileri yanıtlayan CHP Milletvekili Yıldırım Kaya, “Buradan söz veriyorum CHP sözü, Kılıçdaroğlu sözü, KHK’lıların sorunu çözülecek” dedi.

Adana, İzmir ve İstanbul’un ardından dördüncüsü Kütahya ve Eskişehir KHK’lı Platformları ile Eskişehir’de gerçekleşti. Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yoğun bir katılımla gerçekleşen etkinliğe CHP Genel Başkan Yardımcısı Avukat Gülizar Biçer Karaca, CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Taşkın, CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Cihangir İslam, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, KHK’lı Platformlar Birliği Sözcüsü Münir Korkmaz, CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel,  Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Eskişehir Milletvekilleri Jale Nur Süllü, Utku Çakırözer, Eskişehir İYİ Parti ve Saadet partisi İl Başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda KHK mağduru katıldı.

Toplantı; saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı ile başladı. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren CHP İl Başkanı Recep Taşel, 15 Temmuz darbe girişiminden beş gün sonra 20 Temmuz’da ilan edilen Olağanüstü Hal sonrası, Kanun Hükmünde Kararname kararları ile kamuda görevli yaklaşık 130 bine yakın yurttaşın ihraç edilerek işinden, aşından, sosyal çevresinden olduğunu söyledi.

“SİVİL ÖLÜMLERİ GÖRMEYE BAŞLIYORUZ”

KHK’lı Platformlar Birliği Sözcüsü Münir Korkmaz ise bu toplantının 4’üncü buluşmaları olduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti: “CHP İl örgütüne ve buradaki KHK’lı arkadaşlara, buradaki emek, meslek örgütlerine teşekkür ediyoruz. Ben Adana’dan geldim. Gerçekten çok güzel bir tablo burası. Demek ki sivil ölümleri görmeye başlıyoruz artık. Biz kimiz? Biz toplamda 132 çeşit hak mağduriyetine uğrayan, aşağı yukarı 100 arkadaşımızın intihar ettiği, 800 civarında arkadaşımızın KHK zulmü sonrasında yakalandığı hastalık sonucu öldüğü, hiçbir yerde çalıştırılmayan, sosyal izolasyona tabi tutulan yurttaşlarız” dedi.

“KENDİM İÇİN DE MÜCADELE EDİYORUM”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Taşkın konuşmasında medya deyince sosyal medyanın akla geldiğini vurgulayarak, bir tartışma ortamı olduğunun altını çizdi. İyi niyetli olunduğu takdirde bu tartışmaların faydalı olduğunu kaydeden Taşkın, “Çoğunlukla bu girişimimiz olumlu algılanıyor. Bence burada mutabıkız. Fakat bazılarımız diyor ki samimi misiniz? Ben zaten barış bildirisine imza attığım için üniversiteden atıldım. Çok çok sevdiğim mesleğimden atıldım. Kendim için de mücadele ediyorum. Dolayısıyla bu samimiyet meselesini aşalım” diye belirtti.

“BİR ŞEYLER YAPMAMIZ GEREKİYORDU”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Avukat Gülizar Biçer Karaca da toplantıda şunları söyledi: “Adalete susayanların ağzına bir damla su damlatmak için mücadelemize devam edeceğiz. Haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytan olmayacağız. Aslında sivil ölüme terk edilmek sözcüğü çok anlamlı. O nedenle 5 yıldır sivil ölüme terk edilen ve var olan, yaşayan ama yaşamayın, var olmayın, siz yoksunuz denilen değerli KHK mağduru arkadaşlarımız, Kütahya’dan Eskişehir’den gelenler, sevgili belediye başkanlarım. Öncelikle bugün Eskişehir’de yoğun bir katılım ile bizlerle birlikte bu adaletsizliğe ortak olmayacağım diyenlerle bir arada olma öznesini, dayanışmasını gösterdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

Daha fazlasını KHK TV YouTube Kanalından izleyebilirsiniz.

Bağımsız bir gazeteci olarak amacımız; dönemin sosyal hafızasını tutmak, insanlara KHK hukuksuzluğunu duyurarak bu ülkede KHK hukuksuzluğunun son bulmasına katkı sunmak.

Bu yolculukta bize katılmak ve KHK zulmünü duyurmak için
KHK TV’ye Abone Ol.

KHK TV; İnsan Haklarının Peşinde!