KHK TVAhmet Erkan

İdari Hakim Eyüp Sarı KHK ile ihraç edildikten sonra tutuklandı, cezaevinden çıktıktan sonra köyüne döndü ve çiftçilik yapmaya başladı. Mersin’in Mut ilçesindeki baba ocağında ailesiyle birlikte sebze meyve üreten Hâkim Sarı, bazı ürünleri pazarda satarak geçimini sağlıyor.

KÖYÜNDE ÜNİVERSİTE OKUYAN İLK ÖĞRENCİ

Köyünde üniversite okuyan ilk öğrenci olan Sarı, öğretmen olmak isterken puanının yüksek gelmesi sayesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydını yaptırmış. 2014 yılında idari hakimlik sınavını kazanarak Çanakkale’de göreve başlayan Sarı, mesleğe başlamasından kısa süre sonra 15 Temmuz darbe girişimi yaşanır. İsmi, ihraç edilecek ve tutuklanacak hakimler listesinde yer alan Sarı, 2016 yılı Ağustos ayında tutuklanarak cezaevine gönderilir. 24 ay tutuklu kalan KHK’lı hâkim Sarı, köyüne gelerek bağ bahçe işleriyle uğraşmaya başlar.

11 YAŞINDA AYRILDIĞIM KÖYÜME “TERÖRİST” OLARAK DÖNDÜM

11 yaşında çıktığı köyüne 30’lu yaşlarda “terörist” olarak döndüğünü söyleyen Sarı, “Bu süreçte ailem, akrabalarım ve köylülerimden olumsuz bir tepki görmedim. Herkes benim ne yaptığımı, kim olduğumu biliyor. Ben hiç bir zaman devletin, milletin aleyhine bir şey yapmadım, bana yaftalanmaya çalışılan bu suçlamaları asla kabul etmiyorum. Vicdanım rahat” diye konuşuyor.

15 TEMMUZ’UN BİR PARÇASI DEĞİLİM

15 Temmuz’un bir parçası olmadığını belirten Hakim Sarı, “O gece ne oldu bilmiyorum, bildiğim bir şey var ben yapmadım. Bu gerekçeyle bize yapılanlar zulüm boyutunu aştı. Arkadaşlarımın bir kısmı hala cezaevinde, bazı tanıdık arkadaşlarım yurt dışına çıkmaya çalışırken Meriç nehrinde çocuklarını kaybetti. Biz bunları hak edecek bir şey yapmadık. Bir gün 15 Temmuz aydınlanacak biz de göreceğiz neyin ne olduğunu” ifadelerini kullanıyor.

KHK’lı İdari Hakim Eyüp Sarı ‘nın röportajının tamamı KHK TV YouTube kanalında.