KHK TV

İşyerinde kaynak yaparken barut patlaması sonucu ağır yaralanan KHK’lı İhraç Üsteğmen Recep Karaşal’ın eşi Hacer Anlı Karaşal, 2018 yılında evlendiği eşinin ihracı sonrası yaşadığı stres ve sıkıntılar dolayısıyla bebeğini düşürdüğünü kaydetti. Karaşal, eşinin okulu zorluklar içerisinde okuduğunu başarılı bir öğrenci olduğunu aktardı. Eşinin çiftçi bir ailenin çocuğu babasının 40-50 keçisi iki tane de ineği olup başka hiçbir gelirleri bulunmadığını ifade eden Karaşal, KHK Tv’ye şu açıklamalarda bulundu: “Eşimin eğitim hayatını tamamlayabilmesi için kayınpederim danalarını satıyor. Cemaatle bağlantısı ilişkisi olmayan bir dershaneye gönderiyor. Eşim üniversite sınavına girdiği dönemde Yıldız Üniversitesi makine mühendisliği bölümünü kazanıyor. 2013 yılında üniversite son sınıftayken hava kuvvetleri, deniz kuvvetleri, kara kuvvetleri ve jandarma genel komutanlığına subaylık sınavlarına giriyor. Daha sonra jandarma genel komutanlığında sözleşmeli subay sınavını kazandıktan sonra normal rutin iş hayatına başlıyor. Eşimin subaylığı seçmesindeki en büyük neden iş hayatına bir an önce başlayıp sigortası olmayan babasına sigorta yaptırıp ailesine destek sağlayabilmek.”

“EVLENDİKTEN 4 AY SONRA EŞİM İHRAÇ EDİLDİ”

“İlerleyen zamanlarda 15 Temmuz… O kötü gün oluyor. Yani biz o dönemde alınmadık. Eşim o gün Bursa İl Jandarma Komutanlığında görev yaparken Mudanya’da arkadaşlarıyla birlikteymiş” diyen Karaşal, şöyle devam etti: “Hatta darbe olduğunda komutanını arıyor ‘Komutanım ne yapmamız gerekiyor’ diyor. Komutan ‘Biz burayı hallettik sizin gelmenize gerek yok’ diyor. Bunlar da arkadaşlarıyla tatillerine devam ediyorlar. 15 Temmuz’dan sonra eşimin Bursa’dan Ankara’ya tayini çıkıyor. Biz daha sonra 2017 Eylül-Ekim aylarında eşimle tanıştık. 2018 Haziran’da düğünümüz oldu. Aynı yılda Ekim ayında eşim gözaltına alındı.”

“HİÇBİR ZAMAN UNUTAMAYACAĞIM HAFIZAMDAN HİÇ ÇIKMAYACAK BİR GÜNDÜ”

Eşinin gözaltı sürecinde hamile olduğunu ve çok zor bir süreç geçirdiğini dile getiren Karaşal, “Eşimi gözaltına aldıklarında evimize 4 polis geldi. Eşim TEM şubeye götürülürken bende oraya gittim. Orada bir avukat tarafından dolandırıldım. Kolumda son iki bileziğim kalmıştı onları da bozdurdum ona verdim. Haram zıkkım olsun. Çünkü bana dedi ki ‘eşinizi mahkemeye çıkarmadan çıkartırız’ dedi. Üç beş gün geçtikten sonra avukat aradı ve TEM’in önüne eşimin serbest kalabileceğini söyleyerek oraya çağırdı. Biz TEM’in önüne gittiğimizde Ankara TEM’in önünde polisler avukatla birlikte bana diyorlar ki eşine söyle “etkin pişmanlıktan faydalansın.” Eşime de kameradan beni göstererek “Bak eşin dışarda hamile bak, yağmurda yağıyor. Etkin pişmanlıktan faydalan. Şu listedeki isimleri söyle ve çık git.” Bana bunu söylediklerinde ilk önce afalladım. Abim o esnada kolumdan tutarak “Hacer etkin pişmanlık ne demek biliyor musun?’ Dedim ne demek? Dedi ki “ben teröristim demek ve bu işle hiç alakası olmayan garibanların ismini vermek demek. Yani başkalarının vebaline girmek” dedi. Bende polise döndüm dedim ki eğer eşim etkin pişmanlıktan faydalanırsa ben onu boşarım. Kesinlikle kabul etmem evime de gelmesin dedim. Eşim de benim için ben kendi nefsim için neden ahretimi yakayım demiş ve 10 gün sonra tutuklandı.”

“İSNAT EDİLEN SUÇ ANKESÖRLÜ TELEFONDAN 17 DEFA AYNI NUMARADAN ARANDIĞI İDDİASI”

“Bu arada eşime isnat edilen suç, ankesörlü telefondan 17 defa aynı numaradan arandığı iddiasıymış. Eşim etkin pişmanlıktan faydalanmak istemediğinde yani gözaltındaki 8’inci gündeyken Demetevler Vatan Caddesine gidip bu numaranın araştırılması yapılıyor. TEM’deki tutanaklar daha sonra mahkeme kayıtlarına giriyor. Çünkü numara Tük Telekom kayıtlarında çıkmayınca hakim, TEM’deki raporların gelmesini istedi. O numaranın kapalı olduğu ve uydurma olduğu daha eşim gözaltındayken ortaya çıktı. Polisler zaten bunu kendi tutanak ve raporlarında yazıyorlar. Peki benim eşim bu telefon 2014 Mart ayında kapanıyorsa nasıl oluyor da 2014 Haziran ayında aranmış olabilir. Bu aramalar nasıl oluyor da 2015’in Nisan ayına kadar devam ediyor. Kapatılmış ve bir daha açılmamış bir numarayla nasıl arama yapılıyor?” dedi.

Daha fazlasını  KHK TV YouTube kanalından izleyebilirsiniz.