KHK TVBerna Kavaklı

İnsan Hakları Hukukçusu Kurtuluş Baştimar, Nurullah Kaplan dosyasının BM İnsan Hakları Komitesi’ne yaptıkları hak ihlali başvurusunun kabul edildiğini ve Türkiye’den savunma istendiğini kaydetti.

Baştimar, burada Türkiye’nin irtibat ve iltisak kavramlarına açıklama getirmesini istediğini bu başvuru ile bu kavramların ete kemiğe bürüneceğini kaydetti. Kurtuluş Baştimar, KHK TV’den  Berna Kavaklı’nın konuğu oldu.

Kurtuluş Baştimar, Kalkınma ajansında sözleşmeli olarak çalışan ve 667 KHK ile işine son verilip sözleşmesi yenilenmeyen Nurullah Kaplan adlı müvekkili ile ilgili dosyanın BM İnsan Hakları Komitesi tarafından kabul edildiğini ve Türkiye’den dosya ile ilgili savunma istediğini belirterek şöyle devam etti. ”Nurullah Kaplan dosyası, daha önce AHİM’in değerlendirmiş ve karara bağlamış olduğu Hamit Pişkin dosyası ile neredeyse aynı özellikleri taşıyan bir dosya. Hamit Pişkin dosyası önemli bir dosya birçok mağdurun durumuna emsal olacak bir dosyayken AHİM’nin vermiş olduğu karar ne şiş yansın ne kebap mealinde bir karar olmuştur. Benim bu karara itirazım ise içerisinde bulundurduğu “irtibat, iltisak” gibi muğlak ifadelere açıklık getirmemesidir. İrtibat, iltisak kavramlarının bir kriteri olmamasıdır. Yaptığımız bu başvuru ile inanıyorum ki bu kavramlar ete kemiğe bürünecektir…” dedi.

Daha fazlasını  KHK TV YouTube kanalından izleyebilirsiniz.