KHK TVAhmet Erkan

Psikiyatri alanının tanınan isimlerinden KHK’lı Prof. Dr. Haluk Savaş ölümünün birinci yılında anılıyor. Kendisi gibi KHK’lı olan arkadaşları Haluk Savaş’ı anlattı. KHK’lı Akademisyen Psikiyatrist Prof. Dr. Hasan Herken, Haluk Savaş için “İnandığı gibi yaşadı inandığı gibi de öldü. Dünyadan bir yiğit insan geldi geçti. Allah rahmet etlesin” ifadelerini kullandı.

Vefatının 1. Yılında arkadaşları KHK’lı akademisyenler Hasan Herken, Mehmet Şerif Arslan, Vahap Atıf Aktaş, Zekeriya Aktürk ve KHK’lı öğretmen KHK’lı Platformları kurucularından Münir Korkmaz, Haluk Savaş’ı anlattılar.

Genel Yayın Yönetmenimiz Merhum Prof. Dr. Haluk Savaş

HALUK SAVAŞ KİMDİR?

1966 yılında Adana’da doğan evli 2 çocuk babası Haluk Savaş, 2000-2016 yıllarında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalıştı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümündeki görevinden 672 sayılı Kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edildi. Yargılandığı davada beraat etti. Tutukluluğu sırasında kanser teşhisi konulan Savaş’ın yurt dışına çıkış yasağının mahkeme tarafından kaldırılmasına rağmen uzun süre pasaport verilmediği için kanser tedavisi görmek üzere yurt dışına çıkışı gecikmiş; tedavi için yurt dışına çıkma mücadelesiyle Türkiye gündemine gelmiştir. Sosyal medya platformları ve Youtube’da yayın yapan KHK TV adlı bir kanal açan Savaş, kanun hükmünde kararname ile görevinden ihraç edilen ve yargılanıp beraat ettikten sonra görevlerine iade edilmeyenlerin sürdürdüğü hukuk mücadelesinde sembol isimlerden birisi olmuştur. Gaziantep üniversitesi Tıp Fakültesinde başhekim yardımcılığı (2004-2004), Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı başkanlığı (2005-2011) görevlerini üstlendi. 2004 yılında Türkiye Psikiyatri Derneği Gaziantep şubesini kurdu. Türk Psikofarmoloji Derneğinin Mizaç Bozuklukları Çalışma Grubu Koordintaörlüğünü ve bu dernek tarafından 2011-2014 yılları arasında yayımlanan Journal of Mood Disorders adlı akademik derginin baş editörlüğünü yaptı. 2015’te CHP’den Gaziantep milletvekili aday adayı oldu. 2019’da KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile ihraç edilenlerin hikâyelerine yer verilen KHK TV’nin kuruluşuna öncülük etti. 30 Haziran 2020’de kanser hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti.

Dilerseniz programın tamamını buradan izleyebilirsiniz.