KHK TVAhmet Erkan

Yeni Asya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kazım Güleçyüz, Gazeteci Süleyman Özışık’ın bir programda “Ben İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya masum olduğuna inandığım binlerce KHK’lının dosyasını götürdüm. Bunların hepsi iade edildi” cümlesini “dibe vurmuşluğun göstergesi” olarak değerlendirdi.

“MAHKEMELER BASKI ALTINA ALINDI”

Süleyman Özışık’ın açıklamalarını KHK TV Editörü Ahmet Erkan Yiğitsözlü’ye değerlendiren Yeni Asya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kazım Güleçyüz, Türkiye’nin 15 Temmuz sonrası yeni bir döneme girdiğini ve hukukun bu dönem sonrası askıya alındığını kaydetti. Hukukun en temel kriterlerinin dahi bu dönemde uygulanmadığını aktaran Güleçyüz, “Bunlardan en önemlisi KHK’lılara yapılan işten çıkarılmalardır. İnsanların kazanılmış hakları bir gecede ellerinden alındı. Gerçek bir demokraside bunlar olmayacak şeyler. Ancak ne yazık ki ülkemizde bunlar yaşandı. Mahkemeler baskı altına alındı” dedi. Süleyman Özışık’ın açıklamalarının OHAL komisyonunun nasıl çalıştığını gözler önüne serdiğini aktaran Güleçyüz, bu komisyonun insanları oyalamaktan başka bir şey yapmadığını kaydetti.

“BU HUKUKSUZLUKLARA TESLİM OLMAMALIYIZ”

Ülkede yargı kararlarına rağmen insanların işlerine dönemediğini hatırlatan Güleçyüz, “Mahkeme kararlarına rağmen insanlar işlerine dönemiyor. Oyalama komisyonunun hukukla uzaktan yakından ilgisi yok. Kararlar siyasi iltimaslarla ikili ilişkilerle alınıyor. Bu, hukuk devletinde olmaz. Bu dibe vurmuşluğun göstergesidir. İlişkiler ağının ortaya çıkarılması gerekiyor. Bizler ve mağdur olan KHK’lılar Demokrasi ve hukuk devleti vurgusu yapmalıyız. Daha çok sesimiz çıkmalı. Buna teslim olmamız gerekiyor. Bu mücadeleyi birlikte sürdürmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

“İKTİDARLA İYİ İLİŞKİLERİ OLANLAR SONUÇ ALIYOR”

Hukukun işlemediğini özel ilişkiler ağıyla işlerin yürütüldüğünü aktaran Kazım Güleçyüz, “İktidarla yakın ilişkileri olanlar sonuç alıyor. Olmayanların mağduriyetleri artıyor. Böyle bir şey tasvip edilemez. Böyle bir olay bu karanlık dönemin en büyük örneklerinden birisi olarak tarihteki yerini almıştır.” İfadelerini kullandı.

Daha fazlasını  KHK TV YouTube kanalından izleyebilirsiniz.