KHK TV

15 Temmuz’un ardından OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lar ile ihraç edilen karı koca Havva Nur-İsmail Şahin çifti işlerinin ardından, evlatları Harun Esat’ı da kaybettiler. Evlatlarının ölümünün seneyi devriyesinde Tuba Demir’e konuşan İsmail Şahin, oğlu Harun Esat’ın kendilerine bu zulmü yaşatanları affetmediğini ifade etti.

Karı koca ihraç akademisyenler İsmail ve Havva Nur Şahin çifti 15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL ile büyük acılar yaşadı. En büyük acı ise evlatlarını kaybetmeleri oldu. Önce Akademisyen Dr. İsmail Şahin ihraç oldu, sonrasında cezaevine gönderildi. Kendisi gibi akademisyen eşi Havva Nur Şahin de önce açığa alındı.

Daha sonra gözaltına alınan İsmail Şahin 23 Ay 11 gün cezaevinde kaldı. Cezaevinden çıktıktan sonra çocuklarıyla zaman geçiren ve özellikle vefat eden oğlu Harun Esat ile hayallerini gerçekleştiren baba İsmail Şahin en son olarak çok sevdiği oğlunu bir kazada kurban verdi. Dedesiyle evin bahçesine çıkan Harun Esat ve bahçe korkuluklarında oynadığı sırada elektrik çarpması sonucu kalbinin durması ile hayatını kaybetti.

SÜREÇ BİZİ AİLEMİZİ ÇOK YIPRATTI

Bu süreç ailemiz için çok zor ve yıpratıcı geçiyor diyen baba Şahin, “Oğlumuzdan ayrı kalmak bizi inanılmaz üzüyor” ifadelerini kullandı. 2 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen baba İsmail Şahin, oğlu Harun Esat’ın her şeyin farkında olduğunu ve bunların onu çok yıprattığını söylüyor. “Harun Esat bize yapılan zulümleri, atılan iftiraları kabullenemiyordu. Oğlum, bize bu zulmü yaşatanları affetmiyordu. Hakkını helal etmediğini bana defalarca söylemişti” diyen baba Şahin, oğlunun her ne kadar kendilerine hissettirmese de bu olaylardan çok etkilendiğini ifade ediyor.

ŞİMDİ BEN ONU ZİYARET EDİYORUM

Oğlum nasıl sürekli beni ziyarete geliyorsa ben de hemen hemen her gün oğlumun mezarına geliyorum diyen Şahin, bu şekilde teselli aradığını vurguluyor. İsmail Şahin, sözlerine şöyle devam ediyor: “Allah kimseyi sahipsiz bırakmadığı gibi oğlumu da sahipsiz bırakmadı. Oğlumun bedenini aldı ama ruhunu güzelliklere mazhar kıldı. Cenab-ı Allah, bize dünyada iken cennete açılan bir kapı nasip etti. Bizim ailecek en büyük hedefimiz iman ile kabre girmektir. Bu yolda çektiğimiz sıkıntılar Allah’ın rızasını bize kazandıracaksa her şeye değer. Harun ve onun gibi olan birçok çocuk annesine ve babasına hasret kalarak bu süreci yaşadılar.”

KİMSEYE ZULMETMEDİK

“Biz mağduruz biz haklıyız. Kimseye zulmetmedik, kimseyi ailelerinden koparmadık. Tek tesellimiz Allah’ın bu zulümleri görüyor, biliyor olması. Hiçbir zulüm ilelebet devam etmez elbet bir gün son bulacaktır. Bu ülke birçok badire atlattı bunu da atlatacaktır. Hukuk çerçevesinde mücadelemiz devam edecektir. Bize bu zulmü reva görenler bilmelidir ki, kabrini daha dünyada iken almış insanlar İçin çok büyük bir anlam ifade etmez. Önemli olan kalp ve gönül yüceliğidir, vicdanının rahat olmasıdır. Bizim tek tesellimiz diğer dünyada oğlumuza kavuşacak olmamız.”

HUKUK ÇERÇEVESİNDE MÜCADELE EDECECEĞİZ

Cezaevlerinde bebekler, çocuklar, yaşlılar, hastalar var. Onların yeri cezaevleri değil ailelerinin yanıdır. Yaşadığımız sürece mağduriyetlerin giderilmesi için hukuk çerçevesinde mücadeleye devam edeceğiz. Bugün bize yaşanılanların kayıt altına alınması için susmamayı, konuşmayı tercih ettim. Sesimize ses olan herkese sonsuz teşekkürler.”

Dilerseniz programın tamamını buradan izleyebilirsiniz.