KHK TVAhmet Erkan

675 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle İhraç edilen sağlık çalışanı Ali Can Yıldırım, kendisinin neden ihraç olduğunu hala bilmediğini, hatta 140 bin insanın neden ihraç olduğunu anlamadığını kaydetti. Yasadışı bir faaliyette bulunmadıklarını aktaran Yıldırım,  “Yatak odalarımıza kadar giren bir sistemde bizim yasadışı bir işlem yaptığımız söz konusu olabilir mi” dedi. Şimdiye kadar neden ihraç edildiğine dair bilgisinin olmadığını ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti: “Büyük ihtimalle dürüst olarak çalıştık, bu ülke için çalıştık, çalmadık çırpmadık, vurgun yapmadığımız için ihraç edildik.” Ayrıca bu darbeyi yapanlar, o gece nasıl  anında tespit edildi binlerce insan? Diyelim ki bu on binlerce insan darbe yaptı; bunun öncesinde MİT’i yok muydu. Jandarması yok muydu, muhtar yok muydu?  Nasıl haberdar olmadı bunlar?” diyerek konunun hukuksuzluğuna dikkat çekti.

“MİSAFİRLİKTEYKEN İHRAÇ OLDUĞUMU ÖĞRENDİM”

İhraç olduğunu misafirlikteyken öğrendiğini belirten KHK’lı sağlık çalışanı Yıldırım, “Bu süreci bir süre atlatmaya çalıştık; fakat kolay olmadı. Evet, mücadele ediyorduk, fakat neden mücadele ediyorduk? Bugün rahatsızlığını duyduğumuz şeyler için mücadele ediyorduk. Neydi; ücretsiz sağlık olsun diyorduk, herkes ulaşabilsin, nitelikli olsun, ayrım yapılmasın istedik. Sağlık, eğitim ücretsiz olsun dedik, suçumuz bu sanırım. Biz yıllarca vergi verdik, bize yol gelecek, elektrik gelecek, su gelecek sosyal devlet olmanın gereği buydu. Kısmen olsa yapılıyordu. Bizim sağlık ocaklarımız ebelerimiz vardı, köy öğretmenlerimiz vardı. Bunlar ücretsizdi. Bu süreçte bunları işlevsiz hale getirtilerek paralı hale dönüştürüldü. İlk olarak cüzi bir para istemelerinin ardında bizim bunu ödeyemeyeceğimiz bir para isteyeceklerini biliyorduk. Bunun belirleyicisi biz olmayacaktık. Ben neden ihraç edildiğimin yanı sıra 140 bin insanın da neden ihraç edildiğini bilmiyorum. Yasal olan faaliyetlerimiz suç sayıldı. Biz yasa dışı bir şey yapmadık. Yaptığımız tüm faaliyetler yasal.” dedi.

“AİLEM BANA BÜYÜK DESTEK VERDİ”

İhraç edildiğinde bu yana ailesinin kendisine büyük destek verdiğini vurgulayan Yıldırım, “ ihraç edildikten sonra lokantada kasaya baktım, Soma’da ağır işçilik gerektiren  tren inşaatında çalıştım, yine İstanbul’da tünel işinde çalıştım. Taksi şoförlüğü yaptım. Biz her zaman haklıydık bundan sonra aynı şekilde hakkımızı aramaya ve hak mücadelesi vermeye devam edeceğiz” dedi.

Dilerseniz programın tamamını buradan izleyebilirsiniz.