KHK TVAhmet Erkan

Rize’de İkizdere taş ocağına karşı direniş devam ediyor.

Cengiz İnşaat tarafından İkizdere’deki İşkencedere Vadisi’nde  kurulmak istenen taş ocağına karşı çevre halkı eylemlerini sürdürüyor.

Vadiye jandarma desteğiyle giren kepçeler vatandaşın direnişi üzerine geri dönmüştü; ancak iş makinelerinin yeniden vadiye gelmesiyle jandarma ile halk arasında gergin anlar yaşandı. Jandarma, iş makinelerinin önünü barikatla kapatırken eylem yapan yöre halkına karşı biber gazı kullandı.

İkizdere Dernekler Federasyonu Başkan Yardımcısı Musa Yılmaz, KHK TV’den Ahmet Erkan’a konuştu. Taş ocağı yapılmak istenen İkizdere Vadisi’nin dünyada korunması gereken 254 vadi arasında 53. sırada olduğunu hatırlatan Yılmaz,  Cengiz İnşaatın projeden vazgeçtiği ana kadar direneceklerini söyledi.

Ayrıca İkizdere’de sadece insanların yaşamadığını, İkizdere’nin  sayısız canlı türüne ev sahipliği yaptığını belirten Musa Yılmaz, “Boğazım çok kötü, çok gaz yedim, konuşmakta zorlanıyorum. Gayet sakin, bölge insanına yakışır bir eylem yapılıyordu. Yani oturuluyordu orada. Herhangi bir askere karşı, iş makinelerine karşı herhangi bir şey yapılmıyordu. Makine duruyor biz de duruyoruz. Makinenin çalışmasını istemediğimizi belirttik. Dört-beş gündür bu şekilde gidiyordu bu mücadele. Vekiller varken sakindiler. Vekiller İkizdere’den çıktıktan sonra bir hareketlilik başladı, birden saldırdılar bize. Kadınları tekme tokat yerde sürüklediler, biber gazı sıktılar, darp edildik. Suç duyurusunda bulunacağız” ifadelerini kullandı. Yılmaz, eylemlerinin sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 17 gün boyunca devem edeceğini kaydetti.

Dilerseniz programın tamamını buradan ⤵️⤵️ izleyebilirsiniz.