KHK TVAhmet Erkan

Türkiye O’nu 2015 yılında “çözüm sürecinde” Şırnak’ta Şehit olan kardeşi Yüzbaşı Ali Alkan’ın cenaze töreninde yaptığı konuşmayla tanıdı. Kardeşinin tabutu başında “Düne kadar barış diyenler neden savaş demeye başladı” sözüyle dikkatleri üzerine çeken Yarbay Mehmet Alkan, 15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL rejimi sırasında çıkarılan bir  KHK ile ihraç edildi.

Av. Mehmet Alkan Kimdir?

Hukuk Fakültesi mezunu olan KHK’lı Yarbay Alkan, uzun süre hukuk mücadelesi sonucu avukatlık yapmaya başladı. 1972 Yılında Malatya’da dünyaya gelen Alkan, çocuk yaşlarında ailesiyle birlikte Osmaniye’ye taşındı. 9 çocuklu ailenin üyesi olan Alkan, çocukluk ve gençlik dönemlerinde tarım isçiliği, sanayide çıraklık yaptı. Liseden sonra Harp okulunu kazanan Alkan, 1994 yılında mezun olup teğmen olarak jandarma teşkilatına katıldı. Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinde görev yapan Alkan, Yarbay rütbesine kadar yükseldi. 15 Temmuz sonrası yaşanan hukuksuzluklardan nasibini alan Alkan, 672 sayılı KHK ile Albay yapılmadan jandarma teşkilatından ihraç edildi, hakkında terör örgütü üyeliğinden dava açıldı.

2019 yılında 2,5 yıl süren dava sonucunda beraat etti. Alkan, KHK’lı olduğu gerekçesiyle Adalet Bakanlığı tarafından avukatlık yapması defalarca engellendi ve Anayasa Mahkemesi kararıyla 2020 yılında avukatlık yapmaya başladı. KHK’lı  Yarbay ve Avukat Mehmet Alkan Ankara Sıhhiye’deki Avukatlık ofisinde Gazeteci Ahmet Erkan’a konuştu.

Dilerseniz programın tamamını buradan izleyebilirsiniz.

Av. Mehmet Alkan ile İlgili Diğer Haberler