HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürüldü.

TBMM Başkanlığı’nın, HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu’na ‘terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçundan verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezasına yönelik kararı TBMM Genel Kurulu’nda okundu.

Kararın ardından Meclis’te sloganlar atılmaya başlandı. Kararın TBMM Genel Kurulu’nda okunmasıyla milletvekilliği düşen Gergerlioğlu, kararı tanımadığını belirtti.

NE OLMUŞTU?

Gergerlioğlu hakkında milletvekili seçilmeden önce yaptığı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası kararı, Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onanmıştı.

Gergerlioğlu, Genel Kurul Salonu’ndan çıkarılması durumunda grup odasında bekleyişine devam edeceğini söylemişti.

İnsan Hakları Savunucusu HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, hayatını, mücadelesini Gazeteci Ahmet Erkan’a anlattı. TBMM’de gerçekleştirilen çekimleri Serkan Talan ve Berna Kavaklı gerçekleştirdi.

Ne yazık ki, Sayın Gergerlioğlu’nun milletvekilliği 17 Mart 2021 günü gasp edildi. KHK TV ekibi olarak anayasaya aykırı olarak yapılan siyasi kararı milli iradeye yetki gaspı olarak değerlendiriyoruz ve tüm mağdur ve mazlumlar adına Sayın Gergerlioğlu’nun yanında olduğumuzu beyan ediyoruz.