KHK TV

Geçtiğimiz haftalarda uluslararası camiadan askeri öğrencileri sevindiren bir karar çıktı.

Türkiye’nin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi Keyfi Tutukluluk Çalışma Grubu, bir askeri öğrenci ile ilgili “tutukluğu kaldırılsın” kararı verdi. Konuyu BM’ye taşıyan Avukat Sumru Aktaş, kararın önemli; ancak uygulanıp uygulanmayacağı ile ilgili kafalarda soru işaretleri olduğunu kaydetti.

Umutluyum, Karar Uygulanacak ve Askeri Öğrenciler Serbest Kalacak

İlk defa bir kurum ve kuruluşun askeri öğrencilerin suçsuzluğunu onaylamış olduğunu aktaran Avukat Aktaş, “Bu tutuklamaların hukuksuz olduğu yurt içinde de söyleniyordu. Ancak mahkemelerde bu çok önemsenmiyordu.” dedi. Bu karar uygulanacağına ve askeri öğrencilerin serbest kalacağı konusunda kendisinin umutlu olduğunu kaydeden Aktaş, “Doğrdur BM daha önce de benzer kararlar verdi. Ancak uygulanmıyordu. Bu yüzden bu karar uygulanacak mı uygulanmayacak mı kafalarda soru işareti. Ancak ben uygulanacağını düşünüyorum” diye konuştu.

AİHM ve BM arasındaki farkları da dile getiren Avukat Sumru Aktaş, şunları söyledi: “Aslında, AİHM ile BM arasında bir fark yok. AİHM tazminata mahkûm ediyor. BM’de hukuksuzluğu tespit ediyor. Şu kadar tazminat alacaksın demiyor. Tazminat dolayısıyla ve ayrıca daha popüler olduğu için AİHM tercih ediliyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

Dilerseniz prugramın tamamına buradan ⤵️⤵️ulaşabilirsiniz