KHK TV

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İnsan Hakları ekseninde yaptığı basın açıklamasında KHK ve KHK’lılar meselesine geniş yer verdi. KHK’ların bir insan hakları ihlaline dönüştüğünü ve on binlerce kişiyi mağdur ettiğini kaydetti.

OHAL KHK’sı kavramının ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Davutoğlu, milyonlarca insanı mağdur eden siyasi kriterlerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

On Binlerce İnsan 31 KHK İle Sivil Ölüme Terk Edilmiştir

OHAL rejiminin, keyfilik rejimine dönüştüğünü aktaran Ahmet Davutoğlu, on binlerce kişi aileleriyle birlikte 2016-2018 yılları arasında ilan edilen 31 KHK ile mağdur edilmiş adeta sivil ölüme terk edilmiştir.

İnsan Hakları Eylem Planının samimi olması için OHAL KHK’larının kaldırılması gerekmektedir. Bir disiplin soruşturması dahi geçirmeyen bu şahıslara adil yargılanma hakkı verilmelidir.” ifadelerini kullandı.

KHK İle İhraçlar Adeta Beyin Kanamasına Dönüşmüştür

Mahkemelerin cezalandırmadığını idari kararlarla cezalandırmanın ise açık bir insan hakları ihlali olduğuna vurgu yapan Davutoğlu, “KHK ile ihraçlar adeta beyin kanamasına dönüşmüştür. İnsan Hakları Eylem Planı’nda KHK ve KHK’lılar mutlaka olmalıdır. OHAL Komisyonu lağvedilmediler” diye konuştu.

Sağlıkçı ihtiyacına binaen KHK İle haksızca ihraç edilen sağlıkçıların ise acilen görevlerine iade edilmesi gerektiğini aktaran Davutoğlu, ağzını açana “terörist” yaftası yapıştırmaktan vazgeçilmesi gerektiğini aktardı. Konuşmasının devamında ülkedeki insan hakları ihlallerine vurgu yapan Ahmet Davutoğlu, ülkenin 90’lı yıllarda yaşanan hukuksuzluklara geri döndüğünü sözlerine ekledi. Davutoğlu “Bugün iktidar ortağı olanlar 90’lı yıllardaki zulümlerin savunucularıdır” dedi.

İşte o çarpıcı  konuşma,