KHK TV

Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’nun atanması sonrasında öğrencilerin sürdürdüğü eylem devam ediyor. Eylemler sırasında çok sayıda öğrenci gözaltına alınmış ve büyük çoğunluğu adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Eylemlere katılarak gözaltına alınıp serbest bırakılan iki öğrenci KHK Tv’ye konuştu.

Melih Bulu’nun Şahsı İle Bir Sorunumuz Yok

Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi ayrıca LGBT-İ Aktivisti Yıldız İdil Şen, Melih Bulu’nun şahsıyla ilgili bir problemlerinin olmadığını atanmış değil, seçilmiş rektör istediklerini kaydetti. Eylemlerine devam edecekleri mesajını veren Şen “toplumun farklı kesimlerinden eylemlerine destek mesajları aldıklarını kaydetti.

Mücadelemizden Vazgeçmeyeceğiz

Gözaltı süreci ile ilgili konuşan Şen “Devletin yetkili organları tarafından önce hedef gösterildik. Ardından ise gözaltına alındık. Ama mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi. Şen, amacın rektör atamaktan öte gençlere diz çöktürme olduğunu sözlerine ekledi. İstanbul Üniversitesi öğrencisi olan Havin Özcan’da Boğaziçi eylemlerine katılıp gözaltına alınanlardan. Özcan Boğaziçi’nde yapılanları “Aslında yapılan gençleri susturmak” sözleriyle özetliyor. Eylemlerini İstanbul dışındaki üniversitelere de taşıdıklarını aktaran Özcan, “iktidar, gideceğini her anladığında ortaya bir şeyler atıp kahraman oluyor. Onlardan birini 15 Temmuz’da yaşadık. Ardından ise Boğaziçi eylemleri geldi.” diye konuştu.

İşte o açıklamalar,