KHK TVBerna Kavaklı

KHK TV’den Berna Kavaklı’nın konuğu olan, KHK’lı hukukçu Levent Mazılıgüney, OHAL ve KHK mağduriyetlerinin; toplumsal, siyasi etkilerini ve bu bağlamda yapmış oldukları parti bilgilendirme ziyaretlerini değerlendirdi. Hukukçu Levent Mazılıgüney, siyasi partilerin; yargılamaların adil olmadığı, mahkemelerin tarafsız ve bağımsız olmadığı hususunda hemfikir olduğunu kaydetti.

KHK’lıların; bu ülkenin nitelikli insan kitlesi olduğunu, artık toplumun büyük kesimleri tarafından KHK mağduriyetlerinin görülmeye başladığını aktaran Mazılıgüney, “Bununla beraber bu problem çözülmeden ülke yönetilemez durumdadır. Zira bu insanların büyük bir çoğunluğu niteliklidir, nitelikli insan kaynağını oluşturmaktadır, nitelikli insan kaynağını sistem dışına çıkarttıktan sonra kamu kurumlarının çarklarının sağlıklı bir şekilde dönmez”. diye konuştu.

ÜLKENİN BEYİN KANAMASI: KHK

KHK’ların bu ülkenin beyin kanaması olduğunu aktaran Mazılıgüney,  “Bu kanama sadece kişiye değil toplumun bütün kesimlerine zarar vermektedir” dedi. KHK TV’den Berna Kavaklı’nın konuğu olan, KHK’lı hukukçu Levent Mazılıgüney, OHAL ve KHK mağduriyetlerinin, toplumsal, siyasi etkilerini ve bu bağlamda yapmış oldukları parti bilgilendirme ziyaretlerini değerlendirdi.

“KHK SORUNU SİYASİDİR”

OHAL ve KHK mağduriyetleri denilince akla sadece OHAL KHK’larındaki ekli listede ismi olanlar değil, bu süreçle beraber mağdur olan herkesin gelmesi gerektiğini belirten Av. Mazılıgüney, parti ziyaretlerindeki izlenimlerini şu sözlerle aktardı: “Siyasi parti ziyaretlerimizde şunu vurguluyoruz; bu problem siyasi bir problemdir ve siyaseten çözülmesini bekliyoruz. Siyasi parti ziyaretlerinde vurguladığımız bir diğer husus da; KHK ekli listelerinde görünen 125 Bin 678 sayısının aslında bir aldatmaca olduğu. Bu mağduriyetleri küçük gösteriyor aslında. Sadece kamudan değil diğer kurumlardan da birçok kişinin işlerinden çıkartıldığını, dolayısıyla mağdur kişi sayısının 250 Bin civarında olduğunu söylüyoruz”

“TERÖR VE BAĞLI SUÇLARLA İŞLEM GÖREN SAYISI BİR BUÇUK MİLYON”

Terör ve bağlı suçlardan işlem gören kişi sayısının resmi olarak bir milyon üç yüz yetmiş altı bin kişi olduğunu, bu sayının da 15 Temmuz sorası yapılan işlemler olduğunu vurgulayan Mazılıgüney; “2020 yılını da dahil ettiğimizde bu sayı çoktan bir buçuk milyonu geçmiş ve iki milyona dayanmıştır. Dolayısıyla biz OHAL ve KHK mağdurları dediğimizde aslında bizim bahsettiğimiz sayı 125 bin kişi değil, iki milyona yaklaşan bu mağdurlardır” dedi.

“KHK PROBLEMİ ÇÖZÜLMEDEN ÜLKE YÖNETİLEMEZ”

Yapılan anketler değerlendirildiğinde, mağdur edilmiş kişi, bileşenleri ve etkileşim içerisinde bulunduğu kişiler ile 8-10 milyon arası insanı bulduğundan da söz eden Mazılıgüney; “Özellikle yeni kurulmuş partiler ya da bir şekilde iktidara aday olduğunu söyleyen partiler, bu seçmen kitlesiyle ilgilenmek zorundadır, İktidara gelmek istiyorlarsa. Bununla beraber bu problem çözülmeden ülke yönetilemez” ifadelerini kullandı.

“SİYASİ PARTİLER MAĞDURİYETLER KONUSUNDA NET OLMALIDIR”

Av. Levent Mazılıgüney, görüştükleri tüm siyasi partilerin; OHAL ve KHK mağdurlarına karşı, adil olunmadığı, masumiyet karinesinin ihlal edildiği, suç ve cezada kanunilik ilkesinin ayaklar altına alındığı konusunda birleştiklerini söyledi. Yargılamaların adil olmadığı, mahkemelerin tarafsız ve bağımsız olmadığı hususunda tüm partilerin hemfikir olduğunu belirterek, “Biz onlara şunu söylüyoruz; bizlere net bir şekilde, yargılamaları nasıl adil, bağımsız, tarafsız hale getireceğinizin de somut projelerini ortaya koymanız gerekir diye ifade ediyoruz” dedi. Ayrıca 3. Yılında OHAL’in Toplumsal Maliyetleri Raporunu ve bu alanda yapılan diğer anket çalışmalarını da siyasi partilere sunduklarını belirten hukukçu; KHK sorununun ekonomi ve adaletten sonra üçüncü sırada olduğunu, KHK sorunu çözülmeden adalet sorununun düzelmeyeceğini, adalet düzelmeden de ekonominin düzelemeyeceğini vurguladı.

Dilerseniz programın tamamını buradan izleyebilirsiniz