KHK TVAhmet Erkan

Edirne Müzesi’nde Sanat Tarihi Uzmanı olarak çalışırken KHK ile ihraç olan ve bir süre cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen İbrahim Türkmenoğlu geçimini sağlamak için ağaç kabuklarını sanata dönüştürüyor. Osmaniye’de babasından kalma atölyesinde Ahmet  Erkan’a konuşan Türkmenoğlu, hikayesini KHK TV’ye anlattı.

Edirne Müzesi’nde arkeoloji ve sanat tarihi uzmanı olarak çalışırken ihraç edilen Türkmenoğlu, kısa süre sonra tutuklanmış ve 10 ay cezaevinde kalmış. Cezaevinden çıktıktan sonra Osmaniye’ye yerleşen Türkmenoğlu; marangozluk, tesisatçılık ve tamircilik yaparak geçimini sağlıyor. Ağaç işlemeciliğinde kabiliyet sahibi olan Türkmenoğlu, Amanos dağlarından 1,5 yılda temin ettiği çınar, meşe, gürgen gibi kurumuş ağaç parçalarından gerçek ölçülerine uygun at enstalâsyonu yaptı. Türkmenoğlu; ayrıca zeytin, dut, ceviz gibi ağaçlardan epoksi kullanarak sanat eseri değerinde masa ve ev eşyaları üretiyor.

ÇOCUKLARIM İÇİN NE YAPABİLİRİM ENDİŞESİ

Kendisi için hayal kurmayı bıraktığını, çocukları için ne yapabilirim endişesinin kendisini kara kara düşündürdüğünü söyleyen Türkmenoğlu, “Son yıllarda yaşadıklarım daha önce hiç aklıma gelmezdi. Memuriyetten atılacağım, bir gün cezaevine girip hapis yatacağım, vatan haini olacağım hiç aklıma gelmezdi.” dedi. Suç işleyen bir insan suçunu bileceğini ve kendisinin herhangi bir suç işlemediğini belirten İbrahim Türkmenoğlu, “Çocuk; bir suç işlediğinde annesinden babasından öğretmeninden korkar. Ben suç işlemedim evimde beni buldular, normal hayatımı yaşarken buldurlar beni.” diye konuştu.

GELECEĞE UMUTLA BAKMAK İSTİYORUM

Düne kadar güzel hayaller kurduğunu ve umutlarının olduğunu dile getiren Türkmenoğlu, şu ifadeleri kullandı: “İki oğlum var, bu ülkede bu şartlarda nasıl yetişecek? Emeklerinin karşılığını alacaklar mı? Bu sorular beni ciddi ciddi endişelendiriyor. Bir ülkeyi yönetenler o ülkenin geleceğini inşa eder, çocuklarıma baktığımda umut göremiyorum, bu ülkede adaleti yok edenler ülkenin geleceğini yok ediyorlar aslında. Geleceğe umutla, endişe etmeden bakmak istiyorum ama yaşadığımız bu hadiseler beni bu ümitten alıkoyuyor, yapamıyorum.”

KHK’LAR BİTECEK AMA BAZILARIMIZ İŞİNE GERİ DÖNMEYECEK!

Bir gün KHK’lıların işlerine döneceklerine inandığını kaydeden Türkmenoğlu, şunları söyledi: “Bir gün bize işinize dönün dediklerinde bir çok arkadaşımız memuriyete dönebilirler mi? Bazı duvarlar var bu duvarlar yıkıldı, adınız resmi gazetede yayınlandı, toplum önünde afişe edildi. Ben kendi adıma memuriyetten maişetimi sağlamayı düşünmüyorum böyle kıt kanaat imkânlarla geçinmek şuan için daha cazip geliyor. Elbette geri dönenler olacak, hukuk işleyecek ama bunun ne zaman olacağına dair hiç bir öngörüm yok.”  Diyerek sözlerini tamamladı.

Dilerseniz programın tamamını buradan izleyebilirsiniz