KHK TVAhmet Erkan

Tunceli’de öğretmenevinde yapılan röportajımıza öğretmenevi yetkilileri tarafından müdahale edildi. Röportajın engellenmesi için lobi karartıldı. Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Tunceli Eş Başkanı KHK’lı İbrahim Kasun ile öğretmenevinde yaptığımızı röportaj esnasında yetkililer tarafından röportajın sonlandırılması için uyarı aldık. Bir görevli öğretmenevinin kameralarla izlendiğini belirterek müdürlerinden röportajı sonlandırma konusunda talimat geldiğini aktardı.

Yaklaşık 20 yıldır TEDAŞ’da elektrik teknikeri olarak görev yapan daha sonra belediye başkan yardımcısı olan İbrahim Kasun, tam demokrasi askıya alındı dediği anda röportajımıza müdahale edildi. Ayrıca röportajın devam etmemesi için lobi karartıldı. Röportajın devamını bir gün sonra dışarıda yapmak zorunda kaldık. Şu anda HDP Tunceli Eş İl Başkanlığı görevini yürüten İbrahim Kasun, 15 Temmuz sonrası ihraç edildi. Daha sonra ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yaşadıklarını KHK Tv’den Ahmet Erkan’a anlatan Kasun, 20 yıldır TEDAŞ’da elektrik teknikeri olarak görev yaptığını ve Tunceli Belediyesi’nde belediye başkan yardımcısı olarak görev yaptığını kaydetti.

“İHRAÇ SONRASI ZORLANDIM, ÇÜNKÜ 2 ÇOCUĞUM TIP FAKÜLTESİNDE OKUYORDU”

Yaklaşık 9 yıl bu görevi sürdürdükten sonra bu görevden ihraç edildiğini kaydeden Kasun, “İhraç olunca çok zorlandım. Çünkü tıp fakültesinde okuyan 2 çocuğum vardı. Onlara harçlık göndermekte zorlandım. Sağ olsun arkadaşlarımız yardımcı oldular. Eşim emekli olunca biraz rahatladık” diye konuştu. Biraz uğraştıktan sonra kendisinin de emekli olduğun aktaran Kasun,  “iktidar tüm muhalifleri sindirmek için baskı politikası uygulamaya başladı. KHK’larla ihraç sürecine girdiler. Demokrasi askıya alındı.” dedi.

“DEMOKRASİ ASKIYA ALINDI DEDİ VE…”

“Demokrasi askıya alındı” sözleri sonrası röportajımıza müdahale edildi. Yarım kalan röportaj bir gün sonra dışarıda tamamlandı. KHK’lı İbrahim Kasun, yaşanan olayı kınadığını belirterek “Açıkçası bu durum ülkenin demokraside geldiği noktayı göstermesi açısından çok önemli. Öğretmenevi kimsenin babasının malı değil. Orası halkın kullanımına açık bir yer. Kendilerine muhalif olanlara tahammülleri yok” ifadelerini kullandı. Tüm muhalif kesimlere karşı baskı ve sindirme politikasının uygulandığını aktaran Kasun, tüm muhaliflerin görüş ayrılıklarını bırakarak topyekûn birlikte hareket etmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Dilerseniz programın tamamını buradan izleyebilirsiniz