KHK TV

İstanbul’da imam-hatip olarak görev yaparken açığa alınan ve 689 KHK ile ihraç edilen Emin Arıcan, sokaklarda kitap satarak geçimini sağlıyor.

15 Temmuz’un ardından ihraç edilen KHK’lı imam, “orijinal kitaplar” alıp İstanbul’un farklı semtlerini dolaşarak satıyor. O, kimseden KHK’lı olduğunu saklamıyor. Kendisini din adamı olarak görmediğini aktaran Arıcan, kendisine en acı gelen olayı kendisi mahkemedeyken annesinin vefat etmesi olduğunu anlatıyor.

Sokaklarda gezdiğinizde mutlaka bir KHK’lıya rastlıyorsunuz. Onlardan birisi de İstanbul’da orijinal kitaplar satarak geçimini sağlayan KHK’lı imam Emin Arıcan.

“İNSANLAR BENİ İSTİHBARATÇI SANIYOR; ANCAK BEN KHK’LI OLDUĞUMU SAKLAMIYORUM”

İnsanların kendisini istihbaratçı sanarak temkinli yaklaştıklarını aktaran Arıcan, “Ancak ben soranlara KHK’lı olduğumu söylüyorum. KHK’lı olduğumu kesinlikle gizlemiyorum” diyor. Bazen polislerin gelip kendisini kontrol ettiğini korsan kitap bulamayınca çok şaşırdıklarını aktaran KHK’lı İmam Emin Arıcan, yaşadıkları içinde en acı olanın mahkemeye çıktığı gün annesinin vefat etmesi olduğunu aktarıyor.

“ANNE BEN GELDİM….”

Annesi; memleketi Rize’de toprağa verilirken kendisinin, mahkeme salonunda savunmasını yaptığını aktaran Arıcan, o gün yaşananları şöyle anlatıyor: “Hakime ve oradaki heyete benim suçum, günahım ne, bana bunları neden yaşatıyorsunuz, diye sorduğumda kimse bir cevap veremedi. Annemin kabrini, ancak definden iki gün sonra ziyaret edebildim. Mezarı görünce maziye gittim, her gün konuştuğum annem, şimdi toprak altındaydı. Seslendim, anne ben geldim, dedim, dua ettim.”

“BİZE BU YAPILANLARIN DİNLE, DİYANETLE, VİCDANLA, İNSANLIKLA EN UFAK BİR İLGİSİ YOK”

Kendini din adamı olarak görmediğini ifade eden Arıcan, tüm dinlere saygılı ve İslamiyet’i seven, onu yaşamaya çalışan bir insan olduğunu ifade ediyor: “Az çok bu alanda ilim tahsil eden biriyim. Bize bu yapılanların dinle, diyanetle, vicdanla, insanlıkla en ufak bir ilgisi yok. Bunu bilen insanlar bu haksızlıklara karşı çıkmalı.”

“KHK’LILAR HAKKINI ARAMALI”

Emin Arıcan, KHK’lıların mutlaka hakkını araması gerektiğini dile getiriyor. Yıllardır sokaklarda kitap sattığını ve kimseden zerre kadar korkusu olmadığını belirtiyor ve ekliyor: “Bir insan geldiği mevkiye kendi çabaları ile geldi ise sonuna kadar korkmadan hakkını aramalı. Bana, kim mesleğimi sorarsa sorsun asla kimliğimi gizlemedim ve KHK’lı olduğumu söyledim. Ben bu yaşıma geldim, ne devlete ne millete karşı bir suç işledim. Bugün bile insanlara faydalı işler yapmaya çalışıyorum. İhraç edildiğim halde küsüp kin bağlamadım. Ben bu toplumun her kesimi ile özellikle gençleri ile sürekli irtibat halindeyim ve kitaplar vesilesi ile faydalı olmaya çalışıyorum. İlk zamanlar Diyanet’te çalışmayacağım diyordum ama şimdi fikrim değişti. İşe iade olursam tekrar görevimi yapacağım.”

“KENDİMİ DAHA DA GELİŞTİRDİM”

Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen olaylara olumlu bakmayı denediğini söylüyor Emin Arıcan. Sürecin kötü yanları olduğu gibi güzel yanlarının da olduğunu düşünüyor: “Bu sürecin bana büyük katkısı oldu. Farklı fikirlerde insanlarla tanışma fırsatım oldu. Onlardan istifade ettim, onlara katkı sunmaya çalıştım. Çok sayıda kitap okudum ve kendimi fikren geliştirdim.”

Dilerseniz röportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz