KHK TVAhmet Erkan

Ablasıyla birlikte KHK ile ihraç edilen KHK’lı hemşire Nurşat Yeşil, “KHK’lı olmak bu ülkede gerçekten çok zor. Artık yaptığımız yasal ve rutin işlerden dolayı sabah tutuklanacak mıyım endişesi yaşamak istemiyorum” dedi. Yeşil, kendi ihracından çok ablasının ihracına şok şaşırdığını anlatıyor. İhracı sonrası memleketi Tunceli’ye yerleşen KHK’lı Nurşat Yeşil, daha sonra Dersim Halkların Demokrasi Partisi (HDP ) Eş başkanlığına seçildi. KESK bünyesinde sendikal faaliyetlere katılan ve KHK’larla ihraçları protesto eden Yeşil, bir çok KHK’lının aksine kendilerine ailesinin ve çevresinin sahip çıktığını dile getiriyor.

“KHK’LAR YARGISIZ İNFAZ,  BİRÇOK KİŞİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLDU”

KHK TV’den Ahmet Erkan’a konuşan Nurşat Yeşil, “KHK’lar, bildiğin yargısız infaz. Sizi alışıla geldik işinizden, yaşamınızdan ve arkadaş ortamınızdan kopardı. Birçok insanın ölümüne neden oldu. Toplum bir nevi KHK’lılara vebalı muamelesi yaparak yargısız infaz yaptı” diye konuştu. “KHK ile ihraç edildiysen suç sabıkan artıyor” diyen Nurşat Yeşil “Sol görüşten insanlar bu ülkedeki haksızlıklara alışkınlar. Halkımız ailemiz bize sahip çıktı. Hatta diyebilirim ki bu konuda pozitif ayrımcılığa dahi uğradık” ifadelerini kullandı.

“KENDİ İHRACIMDAN ÇOK ABLAMIN İHRACI BENİ ŞAŞIRTTI”

Kendisinin sendikada aktif görevde olduğu ve protesto eylemlerine katıldığı için ihracına şaşırmadığını; ancak ablasının ihracına çok şaşırdığını aktaran Yeşil, “Tabi aynı aileden iki ihraç olunca çok zorlandık. Ancak mücadele etmeye devam ediyoruz” dedi. Mücadele etmenin kendisini motive ettiğini bu yüzden psikolojik olarak depresyona uğramadığını aktaran Yeşil, “Bu topraklarda yaşayanlar olarak haksızlıklara alışkınız. Ancak işimize geri döneceğimiz ve haklarımızı alacağımız konusunda hiç endişem yok. Çünkü mücadele ediyorum. Ve kazananlar her zaman mücadele edenlerdir” diye konuştu.

“MÜCADELE ETMEDEN KİMSE SİZE HAKKINIZI VERMEYECEK”

Kimsenin size mücadele etmeden bir şey vermeyeceğini aktaran KHK’lı Yeşil, “Bu geçmişte de böyle oldu şimdi de böyle. Kimse, siz hakkınızı aramazsanız size hakkınızı vermeyecek.” Şeklinde konuştu. Vicdanımız rahat olduğu için sistemin kendilerine nasıl baktığının önemli olmadığını aktaran Yeşil, hayalindeki ülkeyi şu sözlerle anlattı. “Bu ülkede adaletin sağlandığı, hukukun geldiği günlerin, herkesin inancına saygılı olduğu bir dönemin hayalini kuruyorum. Bu topraklarda huzurla kalkmak istiyorum. Helikopter sesleri olmadan huzurla uyanmak isterdim. Bugün gözaltına alınacak mıyım, tutuklanacak mıyım endişesi yaşamak istemezdim”

Dilerseniz röportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz