KHK TVAhmet Erkan

Komünist Başkan olarak bilinen Türkiye’nin Komünist ( TKP )Parti’den seçilmiş tek belediye başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu, KHK TV’ye konuştu.

Tunceli Belediyesi’ndeki makam odasında gazeteci A. Erkan’ın sorularını cevaplayan Maçoğlu, KHK’lardan önce de bu coğrafyada haksızlık ve zulümlerin olduğunu belirtti. Komünizmin, insanlığın kurtuluşu için en iyi ideoloji olduğunu iddia eden Maçoğlu, “Bizim gibi yoksul halklar ve ezilenler için sömürüyü reddeden, özel mülkiyeti reddeden, kapitalizmi yok eden komünizmin; en ideal yönetim şekli olduğuna inanıyorum” dedi.

HALKIN İRADESİNİ YOK SAYMAK  FAŞİZMDİR

Türkiye’de egemenlerin, başkalarının düşüncelerini bir tehdit olarak algıladığına; bunun da faşizme yol açtığına işarete eden Mehmet Fatih Maçoğlu, “70’e yakın belediyenin yüzde 90’ına kayyum atandı. Hangi siyasi görüşü savunursa savunsun, halkların iradesine ipotek koymak doğru değil. Bu, demokratik siyaseti yok saymak; halkın iradesini yok saymak anlamına gelir. Bu durum da insanın demokrasiye, adalete olan inancını yok ediyor” diye konuştu.

SOSYALİSTLER ÖZELEŞTİRİ YAPMALI,  HALKTAN ÖZÜR DİLEMELİ

Sosyalist ve devrimcilerin özeleştiri vermesi gerektiğini ve halkın karşısına çıkıp özür dilemesi gerektiğini savunan Maçoğlu, “Onlara şunu demeliyiz, sizin haklarınızı ararken kendi dar iktidar yapılarımız için de boğuştuk. Paramparça bir şekilde iktidar kavgası verip bu iktidarı halka dağıtmadık, halkın önünde kavga ederek kapitalizmi bu kadar büyüttük. Sosyalist devrimi, özgürlüğü, ileriyi bu halka anlatabilseydik belki de bu halk, bu kadar zulüm görmeyecekti” ifadelerini kullandı.

KOMÜNİSTLER AŞK VE ÖZGÜLÜK İNSANLARIDIR

Toplumda komünistlerin kötü gösterildiğine değinen Maçoğlu, şunları söyledi: “Komünistler için; bunlar halk düşmanıdır dediler, bunlar din tanımaz dediler, bunlar baskıcıdır, bunlar insanları ödürür, asık yüzlü çatık kaşlıdır dediler, algı bu yöndedir. Biz, özgürlükleri başkalarına baskı aracı olarak kullanmamak şartıyla sınırsız özgürlükleri savunuyoruz. Komünistler aşk insanıdır, sevgi insanıdır. Doğadaki bütün canlıların hayat hakkını savunur. Bir dağ keçisinin yaşaması için dağa gidip onların önüne siper oluyoruz, yapmayın öldürmeyin diyoruz. Bu nasıl bir ideolojidir ki en küçük bir canlının varlık sürdürmesi için kafa yoruyor.”

KHK’LILAR TOPLUM ÖNÜNE ÇIKMALI, KENDİNİ ANLATMALI

Tunceli Belediye’sinden 52 emekçinin KHK’larla işlerine son verildiğini bu hukuksuz uygulamaya karşı mücadele etmek gerektiğini söyleyen Maçoğlu, KHK’lıların kendisini toplumda anlatması gerekiyor. KHK’lıların halkla buluşabilmesi, demokratik siyasetle, sendikalarla ve kurumlarla buluşabilme politikalarını geliştirmesi gerekir. Sadece sağcı-solcu demeden tüm hakları gasp edilenleri savunması lazım” ifadelerini kullandı.

Dilerseniz programın tamamını buradan ⤵️⤵️ izleyebilirsiniz