KHK TV

O “Yalnız bir KHK’lı”. 15 Temmuz sonrası yaşadıkları O’nu yalnız bırakmış. 26 yıllık eşi ve 2 evladı O’nu terk etmiş. Antalya’da asgari ücretle bir kafede çalışıyor. 15 Temmuz sonrası Orman Mühendisi Osman Zeki Eryiğit, önce işinden olmuş. Daha sonra 26 yıllık eşi ve 2 evladı Eryiğit’i terk etmiş. Suçu, çocuklarını KHK ile kapatılan okullara göndermek. KHK damgası sonrası iş bulmakta zorlanan Eryiğit, “Hamallık yaptım yerine göre. Hep böyle kimsenin çalışmak istemeyeceği yerlerden iş teklifleri oldu. Mecburen çalıştım, ailemin nafakası için” diyor.

“EŞİM VE ÇOCUKLARIM, YAŞADIKLARINDAN BENİ SORUMLU TUTTU”

Gelirinin düşmesi ile birlikte aile içerisinde kendisine bir cephe oluştuğunu aktaran Eryiğit, “Gelirimiz azalınca evde huzursuzluk çıktı. Eşim ve çocuklarım yaşadıklarını bana fatura etti. “Senin yüzünden bunlar başımıza geldi.” Şimdi benimle görüşmek istemiyorlar. Ben de tek başına yaşıyorum” diye anlatıyor yaşadıklarını. 4 yıldır çok zor zamanlar geçirdiğini KHK TV’ye anlatan Osman Zeki Eryiğit, “Hadi işimden olmak neyse de ailemin beni yalnız bırakması gerçekten içimi çok acıttı. Eşim, çocuklarım, kardeşlerim, akrabalarım, iş arkadaşlarım hepsi beni yalnız bıraktı” dedi.

“DİNDAR ÇEVREMDEN GÖRMEDİĞİMİ NEZARETHANEDE FARKLI DÜNYA GÖRÜŞÜNDEKİ İNSANLARDAN GÖRDÜM”

Bir apartta tek başına yaşam mücadelesi veren KHK’lı Orman Mühendisi Osman Zeki Eryiğit, çocuklarını KHK ile kapatılan okula gönderdiği için gözaltına alındığını ve nezarethanede dünya görüşüne tamamen ters olan gruplarla birlikte kaldığını anlatıyor. Yaşadığı gözaltı sürecinde kendi fikrine zıt insanların hoşgörüsü karşısında şaşıran Eryiğit, nezarethanede yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Ben orada PKK’lı DHKP-C’li denilen kişilerle kaldım. Dindar çevremden görmediğim şefkati, hoşgörüyü bana bu insanlar gösterdiler. Namaz kılmak istedim, yer açtılar. Oruç tutuyordum yemeklerini gizleyerek yediler. Girdiğimde onlar benden korkmuştu, ben onlardan korkmuştum. Çıkarken dünya görüşüm tamamen değişmiş olarak çıktım” Nezarethanede yaşadıkları sonrası bakışının tamamen değiştiğini aktaran Eryiğit, “Artık şucu bucu diye insanları yaftalamıyorum. Herkese insan olarak bakıyorum.” diyor.

ORMAN BÖLGE MÜDÜR YARDIMCISIYDI ŞİMDİ….

Mesleğinde çok iyi olduğunu bu yüzden taltifler aldığını ve Orman Bölge Müdür Yardımcılığına kadar yükseldiğini aktaran Osman Zeki Eryiğit, “Ancak umutluyum işime geri döneceğim. Ancak kaybettiğim şeyler geri gelir mi ben eskisi gibi işime bağlı çalışır mıyım bilmiyorum. Çünkü süreç bizden çok şey aldı” diye konuşuyor.

BU İNSANLARI DEVLETİN GERİ KAZANMASI GEREKLİ

KHK’lıların, haklarını aramak için yapılan hukuksuzlukları anlatması gerektiğinin altını çizen KHK’lı Orman Mühendisi Osman Zeki Eryiğit, “On binlerce kişiyi mağdur ettiler. Benden daha kötü durumda olanların olduğunu biliyorum. Devletin bu insanları kazanması gerek yoksa ilerde bu durum sosyal problemlere yol açabilir” ifadelerini kullandı.

Dilerseniz röportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz