KHK TV

KHK Mağduru Pelin Akbaş Yeşil, Anaokulu öğretmeni. Uzun yıllar KESK’e bağlı Hatay Eğitim Sen Yürütme Kurulu’nda görev yaptı. Bir çok eyleme katıldı. Katıldığı bir eylemde çok sayıda arkadaşıyla açığa alındı daha sonra tekrar göreve döndü. Geçtiğimiz aylarda yapılan bir operasyonda gözaltına alındı, görevinden açığa alındı, ev hapis cezası aldı. Hatay’daki evinde elektronik kelepçe ile yaşamına devam ediyor. Evli, 1 çocuk annesi 35 yaşındaki Pelin Akbaş Yeşil, en çok çocuğuyla dışarı çıkmayı özlediğini belirterek yaşadıklarını KHK Tv’ye anlattı.

Gözaltı sürecinde ne ile suçlandığını uzun süre öğrenemediğini, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildiğini aktaran Yeşil, “Hatay’dan İstanbul’a uzun ve yorucu bir yolculuk yaptık. Bir harici diskte “Pln” koduyla bir dosya varmış o da benmişim. Hakime söyledim: Ben “Pln” değilim Pelin’im diye” ifadelerini kullandı.

İmza Kampanyası

Kasım ayından bu yana elektronik kelepçe ile ev hapsinde olduğunu aktaran KHK Mağduru anaokulu öğretmeni Pelin Akbaş Yeşil, ev hapsinden çıkmak ve görevine yeniden dönmek amacıyla imza kampanyası başlattığını kaydetti.

Koluna saat bile takamazken bileğinde kelepçe ile gezdiğini belirten Pelin öğretmen, “Kelepçe ayağımda yaralara yol açtı. Çok zorlanıyorum. Hastaneye gidip gelmek işkence gibi oluyor.” dedi.

Suçum Muhalif  Olmak

Suçunun; muhalif olmak, iktidarın yaptıklarını eleştirmek olarak niteleyen Yeşil, “İnsanları katliama davet edenlere soruşturma yok. Milyonlarca insan aç dediğinizde hakkınızda dava açılıyor. İşte böyle bir adaletin olduğu ülkede yaşıyoruz” diye konuştu.

Baskılara Boyun Eğmedim, Eğmeyeceğim

Kendisinin yılarca emek mücadelesi verdiğini, baskılara boyun eğmediğini ve  yine eğmeyeceğini belirten KHK mağduru öğretmen Pelin Akbaş Yeşil sözlerini, “Ben katil değilim, hırsız değilim, suçlu değilim eve hapsolmayı kabul etmiyorum ev hapsim kaldırılsın kızımla özgürce nefes almak istiyorum” şeklinde noktaladı.

Dilerseniz röportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz