KHK TV, Münir Korkmaz

15 Temmuz sonrası ihraç edilen 15 yıllık savcı Ali Yalçın, 15 Temmuz sonrası meslekten KHK ile ihraç edildikten sonra zeytin satarak geçimi sağlamaya başladı. Bir zamanlar dosya taşıyan eller de şimdi zeytin torbaları var.

Mesleğe girmeden önce de babasına köyde yardım ettiğini o yüzden yaşadıklarının kendisine zor gelmediğini aktaran İhraç savcı Yalçın, “Ancak özellikle çocuklarım bu süreçten çok etkilendi. Onlar adına gerçekten çok üzüldüm” diyor.

Kanunun; kendisine verdiği yetki ile işini yaptığını, buna bütün mesai arkadaşlarının şahit olduğunu aktaran Yalçın, “Bir gün işimize döner miyim bilmiyorum. Ama şu anda yaptığım işten gocunmuyorum. Sadece üzüntüm, bu ülke ve çocuklarım adına” ifadelerini kullanıyor.

FİŞLENDİK…

15 Temmuz sonrası ilan edilen KHK’lar sonrası 5 bine yakın hakim ve savcı ile 140 binden fazla memur mesleklerinden bir gecede ihraç edildiler. Kendi mesleklerini yapamayan yüz binlerce KHK’lı, farklı meslekler yaparak geçimlerini sağlamaya çalışıyor. O KHK’lılardan birisi olan evli 2 çocuk babası 15 yıllık savcı Ali Yalçın, ihraç edildikten sonra 23 ay cezaevinde kalmış. 7 buçuk yıl ceza alan ve dosyası üst mahkemede devam eden Yalçın, görev yaptığı dönemde “fişlendiği” için 15 Temmuz sonrası cezalandırıldığını düşünüyor.

“TİCARET İŞİ BANA GÖRE DEĞİL AMA …”

Cezaevinden çıktıktan sonra kendisinin ve eşinin de işsiz kalması nedeniyle iş arayışına girdiğini, kayınbabasının teklifiyle zeytincilik işine başladığını belirten İhraç Savcı Ali Yalçın,  “Zeytinciliğe başladım. Aslında ticaret işi bana göre değil. Borçlarımı istemeye çekiniyor, birisi sattığım ürünle ilgili olumsuz yorum yaptığında ise yüzüm kızarıyor, ne diyeceğimi dilemiyorum” diyor.

“HAKİME EŞİM, BENDEN ÖTÜRÜ İHRAÇ OLDU; YARGILANDI, BERAAT ETTİ İŞİNE DÖNEMİYOR”

Bir dönem terör savcısı olarak da çalışan Savcı Ali Yalçın, şimdi terörist olarak yargılanıyor. 15 Temmuz sonrası yaşadıklarını anlatan Yalçın, şunları söyledi: “Darbe’nin olduğu gün Manavgat’da ailemle tatildeydik. Hakim ve savcıların görev yerlerine çağrıldığını ve bizimde açığa alındığımızı öğrendiğimde hemen, hiç tereddüt etmeden çalıştığım İstanbul adliyesine geldim. Daha sonra ise yargılandım ve tutuklandım. 23 ay cezaevinde kaldım”. Yalçın, Hakime olan eşinin de kendisinin KHK’lı olması nedeniyle ihraç edildiğini mahkeme sonucu beraat etmesine rağmen mesleğine dönemediğini belirtiyor.

“ZEYTİNCİLİK YAPARAK GEÇİMİMİ SAĞLIYORUM”

Bir dönemde o mahkemeden o mahkemeye elinde dosyalarla koşan İhraç Savcı Ali Yalçın, şimdi elinde kilolarca zeytin torbası ile pazarlarda zeytin satarak geçimini sağlıyor. Çalışmaktan hiçbir zaman gocunmadığını aktaran Yalçın “2 yıldır bu işi yapıyorum. Zeytini, önce kendimiz ailecek hep birlikte topluyoruz. Daha sonra topladığımız ürünleri arabama koyarak satıyorum. Zor ve zahmetli bir iş. Çok yoruluyorum. Ben savcı olmadan önce de bu tür işleri çok yaptım. O yüzden alışkınım” ifadelerini kullandı.

“BU DÖNEMDE SAVCI OLMAK İSTEMEZDİM”

Şu dönemde savcı olmak ister miydiniz sorusuna Yalçın,  “Samimi olarak söylemek istiyorum. Şu anda kesinlikle olmak istemezdim. Acaba şu anda savcı olsaydım ne yapardım diye bazen ter basar beni. O yüzden şu anda olduğum durumdan inanın şikâyetçi değilim” sözleriyle cevapladı.

Satış yaparken insanların bazen kendisine dikkatli şekilde baktığını ve dikkatini çektiğini belirten İhraç savcı Ali yalçın, “Bazıları bazen cesaret edip bana soruyor ben de içtenlikle onlara cevap veriyorum. Durumumu anlatıyorum. Çok etkilenenler oluyor. Teyzenin birisi öğrendiğinde bayılacak gibi oldu, bana tutundu. Bunu hiç unutamıyorum” diye konuştu.

“UMARIM BU ÜLKEYE HAKKIYLA HUKUK GELİR”

Yaşadıklarından sonra hoşlanmadığı kişi ya da düşüncelere karşı bakışının değiştiğini aktaran Yalçın,  “Hayatıma ve mesleğime yansır mı, yansır tabi bu bakış. Artık, dünyaya olaylara daha farklı bakıyorum. Bir gün bize, millete hizmet için fırsat verilirse en iyi şekilde hizmet etmeye devam ederiz. “ dedi.

Gelecekle ilgili ne düşünüyorsunuz sorusuna İhraç savcı Ali Yalçın,  “Bizler görür müyüz bilemiyorum. Ülkeye hakkıyla hukukun yerleştiğini umarım çocuklarımız görürler” şeklinde cevap verdi. Elinde savcı iken çalıştığı dönemden kalan bir defter olduğunu aktaran Yalçın “Bu defterde görevde olsaydım mahkeme günleri, çalışacağım dosyalar olurdu. Şimdi ise bu defterde zeytin işi için kullanıyorum. Alacaklarımı bu defterde tutuyorum” dedi. Yalçın, bir gün göreve dönerse bu defteri saklayacağını sözlerine ekliyor.

Dilerseniz programın tamamını buradan izleyebilirsiniz.