KHK TV, Münir Korkmaz

78’liler Derneği Mersin Eski Başkanı Ethem Dinçer insan hakları ihlallerinin artarak devam ettiğini kaydetti. “Ülkede geçmişte de bir çok hukuksuzluk yaşandığını şimdide bunun artarak devam ettiğini aktaran Dinçer, “80 döneminde 1402’lik diye tabir ettiğimiz memurlar vardı. Uzun süreli hak hukuk mücadelesi sonrası işlerine geri döndüler. Ben KHK’lıların er ya da geç işlerine döneceklerini düşünüyorum. Umutsuz olmamak lazım” dedi.

Döneme Damga Vuran Veysel Güney Olayı

Mersin’de mermer işiyle uğraşan Dinçer bir döneme damga vuran Veysel Güney olayı ile ilgili de KHK TV’ye ilginç bilgiler verdi. Veysel Güney’in 80 döneminde idam edildiğini ancak darbecilerin, mezarı sakladığını belirten Dinçer, “12 Eylül’e direniş gösteren herkesi idam etmişler benim tespitim bu yönde. Yani üst düzey yöneticiler idam edilmemiş” diye konuştu.

İnsan hakları ihlallerinin 80 döneminde de olduğu gibi 2020’de de olduğunu aktaran Ethem Dinçer, “İnsanın işinden atılması da insan hakları ihlalidir.” dedi. Bu kadar baskının zulmün olduğu yerde değişimin kaçınılmaz olduğunu belirten Dinçer, “Bu kaçınılmaz. 1402’lik memurlar nasıl döndüyse KHK’lılar da işlerine dönecek haklarını alacaktır” ifadelerini kullandı.

Dilerseniz röportajın tamamını buradan ⤵️⤵️ izleyebilirsiniz