KHK TV, Tuba Demir

Evli, 5 çocuk babası Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmeni Hüseyin Kartal. 15 Temmuz öncesinde KHK ile kapatılan kurumlarda çalışıyordu. 15 Temmuz sonrası çalıştığı kurumun kapatılması ile işsiz kaldı.

5. Çocuğu engelli olarak gözlerini dünyaya açtı. Şimdi bir şarküteri dükkanı işleterek hayatını devam ettirmeye çalışıyor. KHK mağduru rehber öğretmen Hüseyin Kartal, yaşadıklarını KHK Tv’den Tuba Demir’e anlattı.

15 Temmuz sonrası kurumunun kapatılması ile işsiz kalan ve 4 yıldır şarküteri işiyle uğraşan Kartal, dükkânını KHK’lıların kendisine sattığı ürünlerle doldurdu. Türkiye’nin bir çok yerinden KHK’lıların sattığı bal, zeytin, salça gibi ürünler ile dükkanını doldurduğunu belirten Kartal, işlerinin şuanda çok iyi olduğunu söylüyor. Kendilerini en çok üzenin yakınlarının sözleri olduğunu aktaran KHK mağduru Hüseyin öğretmen, “Benin iki kardeşim de benim gibi mağduriyet yaşadı. İçeri girdiler çıktılar. Bizleri en çok üzen, yakınlarımızın bir şey yapmasaydınız devlet size bir şey yapmazdı demeleriydi” dedi.

“ÇOCUKLARIMIN GELECEĞİ ADINA YURT DIŞINA ÇIKMAK İSTERDİM”

 Engelli çocuğunun bu süreçte doğduğunu aktararak sürecin çocuğunun engelli olmasında etkili olduğunu ileri sürüyor. Türkiye’nin durumuyla ilgili ümitsiz olmadığını; ancak kısa sürede düzeleceğine inanmadığını kaydeden Hüseyin Kartal, “Çocuklarımın geleceği adına yurt dışına çıkmak isterdim. Yani süreç bitse dahi bizim çocuklarımız damgalanmış olacak. İnsanlar birilerinin sözleriyle bizleri yaftalıyor” ifadelerini kullandı.

“FIRSAT VERİLİRSE TEKRAR ÖĞRETMENLİK YAPMAYI İSTERİM”

Eğitim sisteminin acınacak durumda olduğunu aktaran KHK mağduru rehber öğretmen Hüseyin Kartal, şunları söyledi: “Biz öğrencilerimize iyiyi, güzelliği tavsiye ettik. Yaptığımız yanlış yoktu; bundan sonra da olmayacak. Liseyi, üniversiteyi bitirseler dahi kendini geliştirmeyen gençlerimiz işsiz kalıyor. Bize bir gün tekrar ihtiyaç olursa elimizi taşın altına koymaktan çekinmeyiz. Öğretmenliğe isteğim hiç bitmedi. Fırsat verilir mi bilmiyorum. Fırsat verilirse imkânım olursa mutlaka elimden geleni yaparım.” Hüseyin öğretmen, “Çevremdeki insanlar benim öğretmen olduğumu bilmiyorlar, söyleme ihtiyacı da istemedim. Ara sıra ebeveynlere çocuklarıyla ilgili çaktırmadan tavsiyelerde bulunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Dilerseniz programın tamamını buradan izleyebilirsiniz.