KHK TVMünir Korkmaz

Mersin Üniversitesinden akademisyen eşi ile birlikte KHK ile ihraç edilen ihraç barış akademisyeni Bediz Yılmaz Bayraktar, şimdilerde Mersin’de Torosların zirvesinde organik tarımla uğraşıyor.

Üretmenin, kendini özgür hissettirdiğini belirten Bediz Yılmaz Bayraktar, “Burada gerçekten özgürüm. Her şeyimi elimden alabilirler; ancak şu tohumların üretmesini elimden alamazlar” diyor.

Bediz Yılmaz Bayraktar, akademisyenlikten çiftçiliğe uzanan hikayesini KHK TV’den Münir Korkmaz’a anlattı.

Torosların Zirvesinde Organik Tarım

İhracı sonrası farklı iş kollarında uğraşsa da Yılmaz’ın en çok sevdiği, çiftçilik yapmak. Geçinmek için farklı iş kollarında çalışan ancak tarımsal faaliyetlere ağırlık veren Bediz Yılmaz Bayraktar, yaptığı işi şu sözlerle özetliyor: “Torosların zirvesinde organik tarım yapıyoruz. Daha işin başındayız. Hem üretiyor hem de burada stres atıyorum. Ayrıca atık yiyecekleri de değerlendirerek ekolojik tarımda gübre olarak kullanmaya başladık.”

Rektörün İnisiyatifiyle Atıldık

Barış bildirisine imza attığı için eşiyle birlikte çalıştıkları Mersin Üniversitesi’nden rektörün inisiyatifiyle atıldıklarını dile getiren Bediz Yılmaz, işsiz kaldıkları dönemde farklı iş kollarında çalıştıklarını 2 yıl öncede organik tarım işine başladıklarını ifade etti. 500 rakımlı, içerisinde zeytin ağaçlarının ve sebze yetiştirmek için bostanların da olduğu bir arazide çalışmaya başladıklarını aktaran ihraç akademisyen Yılmaz, “Bu arazide organik tarım yapıyoruz. Zehir kullanmıyoruz. Yiyecek atıklarından kompost gübreler hazırlıyoruz. Yani her şey doğal” dedi.

Tüm KHK’lı Arkadaşlara Sesleniyorum İşlerinizi Çeşitlendirin, Tek Bir İşe Odaklanmayın

Süreci ekonomik olarak nasıl atlattığı ile ile ilgili bilgiler de veren ihraç Barış Akademisyeni Bediz Yılmaz Bayraktar, “Öncelikle iş çeşitliliğine gittim. Farklı iş kollarında çalışıyorum. Bunu tüm KHK’lı arkadaşlara tavsiye ediyorum. İşlerinizi çeşitlendirin. Tek bir işe odaklanmayın” diye konuştu. Şu anda üniversiteye dönme gibi bir beklentisinin olmadığını aktaran Yılmaz, “Şu anki özgürlük üniversitedeki özgürlükten çok çok kıymetli. Yani bugün iade olsam döner miyim, bu şartlarda dönmeyi düşünmüyorum. Çünkü öğrencilere sunacağımız bir gelecek yok” dedi.

Dilerseniz programın tamamını buradan izleyebilirsiniz.