KHK TVBerna Kavaklı

Dört buçuk yıldır tutuklu olan avukat Turan Canpolat’ın kızı Gülizar Canpolat, 15 Temmuz’dan önce cezaevinde olan babasına darbeden dava açıldığını kaydetti. Ailesinde neredeyse soruşturma geçirmeyen kimse kalmadığını aktaran Canpolat “Amcalarım, kuzenlerim, erkek kardeşim… Hepsi ama hepsi soruşturma geçirdiler” ifadelerini kullandı.

Paralel devlet yapılanması soruşturması döneminde 15 Temmuz öncesi tutuklanan avukat Turan Canpolat’ın kızı Gülizar Canpolat, KHK TV den Berna Kavaklı’ya konuştu.

On Yıl Ceza

Paralel devlet yapılanması soruşturmaları kapsamında yargılanan bir müvekkilinin, ev aramasıyla başlayan süreçte babasının tutuklandığını ifade eden Gülizar Canpolat; “Hakkında hiçbir açılmış dava olamamasına karşın, babam ilk önce bir ay gözaltında tutuldu daha sonra da paralel devlet yapılanmasının adliye sorumlusu denilerek tutuklandı. Babamla beraber bu suçlamaya maruz kalan diğer üç kişi mahkemede beraat etti. Babam ise bu dosyadan on yıl ceza aldı” dedi.

CEZAEVİNDEKİ AVUKATA DARBEDEN DAVA AÇILMIŞ!

Babasının 15 Temmuz 2016 tarihinde Malatya cezaevinde tutuklu bulunmasına rağmen, üç ay sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs” suçundan hakkında dava açıldığını aktaran Canpolat “Babamın tutuklu olduğu anlaşılınca dosyanın suç ve niteliğini silahlı terör örgütü üyeliği olarak değiştirerek takipsizlik kararı verdiler” ifadelerini kullandı. Yine Bylock iddiasının da takipsizlikle sonuçlandığını anlatan Canpolat babasının Bank Asya’dan ceza aldığını; ancak iddianamede böyle bir suçlamanın olmadığını belirtti.

“BABAMIN DİLEKÇELERİNE CEVAP VERİLMİYOR”

Babasının dosyasının iki senedir Yargıtay 16. Ceza dairesinde beklediğini söyleyen Canpolat yaşadıklarını şöyle anlattı: “Babam her ay tutukluluğuna itiraz dilekçesi veriyor, şu ana kadar 30’a aşkın dilekçe yazdı, fakat hiç birine ne ret ne de kabul şeklinde geri dönüş yapılmadı. Malatya Barosu ve Türkiye Barolar Birliği bizi hayal kırıklığına uğrattı. Üyeleri olan bir avukatın mesnetsiz suçlarla bu kadar zamandır cezaevinde olmasına hiçbir tepki vermediler hatta babamın yazmış olduğu onlarca dilekçeye bile bir cevap vermediler” dedi.

“İKİ AMCAM, ANNEM, 14 YAŞINDAKİ ERKEK KARDEŞİM, KUZENLERİM SORUŞTURMA GEÇİRDİ”

Aynı şekilde iki amcasının da babası gibi adli ve idare kovuşturmalara maruz kaldığını anlatan Gülizar Canpolat, “Babamın davasından dolayı bizlere ve aile üyelerimize de birçok soruşturma açıldı, annem gözaltına alındı ve daha sonra serbest bırakıldı. 14 yaşındaki erkek kardeşim hakkında bile 2 sene boyunca soruşturma yapılmış, bizim ise sonradan haberimiz oldu” dedi.

Adıyaman’da serbest avukatlık yapan amcası Mehmet Canpolat’ın tuşlu telefon kullanmasına rağmen Bylock suçlaması ile suçlandığını ve 4 yıla yakın cezaevinde kaldığını aktaran Canpolat konuşmasına şöyle devam etti: “Amcam kullanmadığı Bylock uygulamasından 8 yıl ceza aldı. Hukuk müşaviri olan amcam Avukat Tayfun Canpolat ise ilk önce idari soruşturma ile atıldı daha sonra KHK ile ihraç edildi. Amcamın oğlu 17 yaşındaki kuzenim gözaltına alındı ve aleyhte beyan vermesi için zorlandı. En küçük amcam da görevinden, abilerinin geçirdiği soruşturmalardan ötürü ihraç edildi, ortada hiçbir delil yokken 11 ay tutuklu kaldı ve 6 yıl 3 ay ceza verildi” dedi.

“HÜCREDE TUTULAN BABAMIN SAĞLIĞINDAN ENDİŞE EDİYORUZ”

Bu süreçte ailesinin içine düştüğü duruma da değinen Gülizar Canpolat, sözlerini “Babam ilk tutuklandığında hepimiz büyük bir travma yaşamıştık, bir yanlışlık olduğunu düşünmüştük. Adalete güvenimiz vardı ama umduğumuz gibi olmadı, tutukluluğu devam etti ve biz hem sesimizi hem de bu yanlışlığı duyurmak zorunda bırakıldık. Babamın bu pandemi döneminde hala cezaevinde ve hücrede tutulması bizi çok endişelendiriyor” şeklinde sonlandırdı.

Dilerseniz röportajın tamamını buradan  izleyebilirsiniz.