KHK TV

Diyarbakır Eski Milletvekili ve Müftü Abdulbaki Erdoğmuş, KHK’lılara yapılan operasyonun yeni bir neslin ortaya çıkmaması için yapıldığını ileri sürdü.

Sisteme eleştirilerde bulunan ve siyasetin Türkiye’de öldüğünü belirten tecrübeli siyasetçi Erdoğmuş, ülkenin bırakın hukuk devleti olmayı kanun devleti bile olmadığı eleştirisinde bulundu. Bir dönem müftülük yapan 21. Dönem Diyarbakır eski milletvekili ilahiyatçı Abdulbaki Erdoğmuş, KHK Tv’ye özel açıklamalarda bulundu.

OHAL ve KHK mağdurlarının, kendilerini sağlıklı analiz yaparak sorgulamalarını tavsiye eden Erdoğmuş “KHK’lıların elbette önleri açılacak. Siyasi iktidar ve sistemin değişmesiyle bu bastırılmış, ötelenmiş kişiler ülkelerine çok büyük hizmetler yapacaklar. KHK’lılar dirensinler, sorgulama yapsınlar, hazırlansınlar. Bunlar bir dinamizm yaratacak” ifadelerini kullandı.

“MAZLUMİYETLER TRAJEDİYE DÖNÜŞTÜ”

KHK ile yapılmak istenenin Türkiye’yi hukuk devleti ve demokrasiden uzaklaştırmak olduğunu aktaran Erdoğmuş, daha totaliter sisteme geçmenin planlandığını öne sürdü. KHK uygulamalarının bunu gösterdiğini aktaran eski milletvekili Abdulbaki Erdoğmuş, “İntihar edenler, hastalıktan vefat edenler, travma yaşayanlar, umutlarını kaybeden insanlar… Mazlumiyetler trajediye dönüşmüştür.” dedi.

Toplumun farklı kesimlerinin devletin sopasıyla karşılaştığını şimdi yaşananların bundan bir farkı olmadığını dile getiren Erdoğmuş, şunları söyledi: “Bir zamanlar solcular sonra, Kürtler ve şimdi de devletine bağlı olan cemaat. Sistemin kendisini sorgulamazsak bu devletin ceberrut uygulamalarıyla karşılaşılabilir.

KHK ile on binlerce insan açlığa mahkum edildi. Hukuk sisteminde suçlu olanlar cezalandırılır . Ancak bir kesimin hukukun dışına çıkarak cezalandırılması ve suçlu ilan edilmesi ve terörist ilan edilmesi bir kıyımdır, bir zulümdür.”

“BİZE NE OLUYOR DEVLETİN HUKUK DIŞI UYGULAMALARINI DİN GİBİ SAVUNUYORUZ”

Ülkede yaşananların toplumsal bir travmaya işaret ettiğini belirten Erdoğmuş, “Bize ne oluyor ki devletin hukuk dışı uygulamalarını din gibi savunuyoruz. Ülke idarecisinde ne zaman liyakat arayacağız, adalet arayacağız. Biz şu ana kadar islam’a yaptıklarımızın bedelini ödüyoruz” ifadelerini kullandı.

Dilerseniz röportajın tamamını buradan ️ izleyebilirsiniz.