KHK TV, Münir Korkmaz

Mersin Güzel Sanatlar Fakültesinden ihraç Yard. Doç. Dr.Veli Mert, KHK TV’ye konuştu. Mersin’deki sanat atölyesinde KHK TV muhabiri Münir Korkmaz’a konuşan Mert, barış bildirisini imzalamasının bedelini iki defa ihraç edilerek ödediğini söyledi.

Hiç Pişman Değilim

İhraç edildikten sonraki iki buçuk yılı sürekli kitap okuyarak ve İngilizce çalışarak geçirdiğini anlatan Mert, bu süreçte yeni bir kimlik kazandım, başka bir büyüme, başka bir empati düşüncesi kazandım.

Bu travma gibi görünen sürecin içinde çok güzellikler yaşadım, hiç pişman değilim” dedi.

Onurumu Kurtardım

Barış akademisyeni olarak o gün o bildiriyi imzalamasını “vicdanını kurtarmak” olarak nitelendiren Mert, “Bu gün aynı imtihanla karşılaşsam yine geçeceğime inanıyorum. Ben barış bildirisine imza atarak onurumu kurtardım.” diye konuştu.

KHK’lıları Buz Gibi Bir Ortamda Yapayalnız Bıraktılar

Politik yapının insanları parçaladığını sanatın ise birleştirdiğini savunan Yard. Doç. Dr. Veli Mert, sanatçının her insana eşit yaklaşarak eser bıraktığını belirtti. Sendika ve arkadaş çevresinin kendisini ayakta tuttuğunu aktaran Mert, “Sol gelenekten gelen birisi olarak her yerde haklılığımı, KHK’lı olmamı söyleyebiliyordum. KHK’lıların çoğu toplumsal yapıdan, akrabalarından tecrit edildi. Buz gibi bir ortamda yapayalnız bıraktılar.” İfadesini kullandı.

Dilerseniz röportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz.