KHK TV

KHK’lı Coğrafya Öğretmeni Ahmet Çınar, özelde öğretmenlik yapılmasına izin verilmediği için başka işler yapmak zorunda kalan on binlerce öğretmenden sadece birisi.

Kendisi MEB’de öğretmen iken yasal sendikaya üye olmak, yasal bankaya para yatırmak ve çocuklarını devletin gözetimindeki bir okula gönderdiği için ihraç edildi. Eşi, Yeşim Çınar da kapatılan bir kolejde öğretmenken kendini farklı bir meslek yaparken buldu.

“KHK’LILARA YAPILANLAR SOYKIRIM”

KHK’lılara yapılanları “soykırım” olarak değerlendiren İhraç öğretmen Ahmet Çınar, süreç içinde çok zor günler geçirdiklerini anlatıyor. Ailesi tarafından “vatan haini” olarak görülüp dışlandıklarını belirten Ahmet öğretmen, “Öğretmenlik yapmamıza izin verilmiyor. Eşimin ve çocuklarımın geçimini sağlamak için hiç bilmediğim meslekler yaptım. Hamallık yaptım, pastanede çalıştım. Geçici işlere gittim” ifadelerini kullandı.

“KHK’LILARA MESAJ “HAYATA TUTUNUN, BUGÜNLER GEÇECEK”

Muhalif olduğu için ihraç olduğuna inanan Ahmet Öğretmen, “yaşadıklarımız zor; ancak bu ülkeye bir gün mutlaka hukuk gelecek, umutluyum. O nedenle KHK’lı arkadaşlar, çocukları ve ailesi için direnmeli ve sağlıklarına dikkat etmeliler” diye konuştu.

KHK’lı öğretmen Ahmet Çınar, süreçte en çok çocukların yıprandığını, zorluklara da onlar için katlandıklarını ifade ediyor.

“YAŞADIĞIMIZ ZORLUKLARA RAĞMEN AYAKTA KALDIK”

KHK ile kapatılan kolejde bir öğretmenken kendisini eşiyle birlikte işsiz bulan Yeşim Çınar, zor günler geçirmelerine rağmen çocukları için hayata tutunduklarını kaydetti. Hayat mücadelesinde eşine destek olan Yeşim öğretmen, “Bugünler de geçecek inşallah. Yapmadığımız işleri yaptık. Yaşadığımız tüm zorluklara rağmen ayakta kaldık” dedi.

Dilerseniz röportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz.