KHK TVBerna Kavaklı

Anne ve babası cezaevinde olan beş ve sekiz yaşındaki çocuklara anneanneleri bakıyor. Damadı 4 yıldır cezaevinde olan ve kızı da geçtiğimiz haftalarda tutuklanan Hanife Algan, 2 torununa bakıyor.

Denetimli serbestlik uygulanan kızı Tuba Tuncer’inde tutuklanmasıyla beş ve sekiz yaşındaki torunlarına bakmak zorunda kalan Hanifi Nine yaşadıklarını KHK Tv’den Berna Kavaklı’ya anlattı.

15 Temmuz sonrası, OHAL  KHK’ları ile kapatılan özel bir öğrenci yurdunda, yönetici olarak çalışan çiftin annesi Hanife Algan; daha önce, kızının, Afyon ve Ankara’da iki sefer gözaltına alındığını söyledi.

 “KIZIMIN KAÇMA ŞÜPHESİ YOK, NEDEN TUTUKLANIYOR”

Damadının dört yıldır cezaevinde olduğunu hatırlatan Hanife nine, kızının bu zamana kadar mahkemelere katıldığını, düzenli olarak imza attığını, kaçma şüphesinin olmamasına rağmen tutuklandığını  kaydetti. Acılı Nine, “Eşi cezaevinde iki küçük çocuğu olan anne nereye kaçacak. Zaten mahkemelere düzenli katılıyor ve imzasını düzenli atıyor. Buna rağmen neden tutuklandı anlamış değilim” diyerek yaşadıklarını anlatıyor.

“ÇOK SIKINTILAR YAŞADIK BENİM KIZIM SUÇSUZ, SUÇLU VARSA BİZLERİZ”

Kızının tutuklanmadan önce, geçinmek için pazarlarda çanta ve yazma sattığını aktaran Hanife Nine; şu anda emekli olan eşinin kendilerine bakmaya çalıştığını ifade etti. Bu süreçte çok sıkıntı çektiklerini anlatan Hanife Nine; “Ev sahibi evlerinden çıkardı. Aç susuz kaldılar. Biz buradan çocuklarımıza para yolladık. Kimse iş vermedi. Benim çocuklarım da bu vatanın evladı, gavur değil bunlar. Benim kızım asla suçlu değil, çocuklarımızın bir suçu yok, bir suçlu varsa biziz.” Dedi. Bir evladın kolay yetişmediğini belirten Hanife Algan “Ben tütün yaparak okuttum onları. Kimsenin, benim çocuğumda kuruş hakkı yok. Canım çıkana kadar kızımın peşindeyim” ifadelerini kullandı. Kızının kocasını görüşe giderken araba kazası geçirdiğini belirten Hanife Nine “Kızım iki yıl yataktan kalkamadı, sağlığı bozuldu, çocuklarına bakamaz hale geldi, şimdi de ciğerlerinden hastalandı, verem olma tehlikesi var” diye konuştu.

“BABALARINDAN SONRA ANNESİZ KALMAK ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİNİ BOZDU”

 Kendinin şeker hastası olduğunu, bazen çocuklara bakacak durumda olmadığını, eşinin de kalp hastası olduğunu belirten Hanife Nine, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Anneleri tutuklandıktan sonra çocukların psikolojisi bozuldu. Çocuklar yemek yemiyor, bakıma ihtiyaçları var. Beş yaşındaki küçük kızı sabahlara kadar ; ben annemi özledim, kokusunu özledim, diye ağlıyor. Dayanılacak gibi değil, büyüğü içine kapandı, konuşmuyor. Bilmiyorum nasıl olacak. Ben ne yapayım, ne edeyim bilemiyorum”

“DAMADIMA NEZARETHANEDE ELEKTRİK VERMİŞLER”

Damadı Mahmut Tuncer’in yaşadığı sıkıntılara da değinen Hanife Nine, şunları söyledi: “Damadıma, Afyon’da nezarethanede belden aşağısına elektrik vermişler, altındaki pantolonu ilistire dönmüş, eşine şöyle yapacağız, çocuklarına böyle yapacağız demişler. Gittik, kendi kendini yedi, ne olursunuz kapıları açmayın dedi. İsim ver diye zorlamışlar; anlatıyorum, arkadaşlarım hep içeride diyorum, anlamıyorlar, beni hep yaktılar dedi. Ondan sonra da sağlık sorunları oldu, şeker hastalığı da var, ayaklarında varis de oluştu, çok rahatsızlığı var”

“ÇOCUKLARIMI BIRAKIN ANNE BABASINA KAVUŞSSUNLAR”

Kızının 3 Kasım’da mahkmesinin olduğu aktaran Hanife Nine, yetkililere şu sözlerle seslendi: “Rabbim merhamet versin. Buradan Cumhurbaşkanıma, hakimlerime, savcılarıma sesleniyorum; ellerini vicdanlarına koysunlar, bu dünyanın mahkemesi varsa Allah’ın da adaleti vardır. Her şey ellerinde, babalarını aldılar, annelerinden ayırmasınlar bu çocukları, dileğim budur. Anneanne olmayla annenin yeri dolmuyor. Çocuklarının başlarında olsunlar başka bir şey istemiyorum” dedi.

Dilerseniz programın tamamını buradan  izleyebilirsiniz.