KHK TV, Münir Korkmaz

LGBT’li ve İnsan Hakları Savunucusu Yağmur Arıcan, KHK TV’de.

Mersin’deki Yedirenk Derneği’nde KHK TV Muhabiri Münir Korkmaz’a konuşan Arıcan: “Devlet tarafından işim elimden alındı, sokağa düştüm şiddete maruz kaldım, seks işçiliği yapmamak için direndim.” Ayrımcılık ve insan hakları ihlalleri sadece KHK alanında değil toplumun farklı kesimleri tarafından derinden hissediliyor. Bu ötekileştirmeyi KHK’lılar gibi derinden yaşayanların başında ise LGBT’li bireyler geliyor. Onlardan birisi de Yağmur Arıcan. Kendisindeki farklılığı çocukluğunda hissettikten sonra yaşamı boyunca devlet ve toplum tarafından bu ayrımcılığı yaşadığını belirten Yağmur Arıcan “KHK’lılar bir kere yaşadılar bu acıyı belki ama ben bu acıyı hep yaşadım ve ölene kadar da yaşayacağım. Yani ben aslında ölene kadar KHK’lıyım” dedi. Ötekileştirildiği için yaşamı boyunca korkuyla yaşadığını aktaran LGBTİ birey Yağmur Arıcan, “Bende normal kişiler gibi aile kurmak isterdim. Bir ailem var ama benimde bir çekirdek ailem olsun isterdim. Hep bunun hayalini kurdum” ifadelerini kullandı.

“CİNSEL YÖNELİMİM NEDENİYLE MOBİNGE MARUZ KALDIM AÇLIĞA MAHKUM EDİLDİM”

Yaşadıklarını KHK Tv’den Münir Korkmaz’a anlatan LGBT’i birey Yağmur Arıcan, şunları söyledi: “Çocukluğumda fark ettim bendeki değişikliği. Ailem psikoloğa götürdü. Geçer bir hastalık dediler. Ancak geçmedi. Üniversitede özgürleştiğimi hissettim. Kimya mühendisliğini bitirdim ve mühendis olarak çalışmaya başladım. Ben bana biçilen rolü kabul etmedim. Bu durum iş yerimde fark edildiğinde mobinge maruz kaldım. Daha sonra da cinsel yönelimimden dolayı işimden atıldım. TMMO tarafından üye kaydım silindi.”

 “NE AYRICALIK NE DE AYRIMCILIK, EŞİT OLMAK İSTİYORUZ”

Mersin’de LGBTİ örgütlemesinin başında gelen ve haklarını savunmak için mücadele eden Arıcan, ne istiyorsunuz sorusuna “Her türlü ayrımcılığa karşıyız. Ne ayrıcalık, ne de ayrımcılık istiyoruz sadece eşit olmak istiyoruz. Sadece kendimiz için değil. Tüm dünyanın yaşanılır olması için mücadele ediyoruz. Biz tüm ötekilerin haklarını savunacak bir örgüt yapısına sahibiz.” diye konuştu.

 “DEVLETİN ERKİNİ SARSIYORUZ DİYE DEVLET BİZDEN KORKUYOR”

Devletin erkini sarstıkları için devlet tarafından tehdit olarak algılandıklarını ileri süren Yağmur Arıcan, “Devlet bizimle ilgili ötekileştirici dil kullanıyor. Ülkenin Cumhurbaşkanı LGBTİ’lerin cumhurbaşkanı değil mi? İnsanlar bize şiddet uygulamakta, hatta öldürmekte bir sıkıntı görmüyor. Bu endişe verici bir durum. Bunun sebebi işte devletin kullandığı ötekileştirici dil” ifadelerini kullandı.

“HER AN ÖLDÜRÜLME ENDİŞESİ NEDENİYLE ÖLÜM KORKUSUYLA YAŞIYORUM”

Son dönemde yaşananlar nedeniyle hayatından endişe ettiğini ve bu yüzden korkuyla yaşadığını aktaran Yağmur Arıcan, “Bu psikolojiyi düşünebiliyor musunuz? Sürekli ölüm korkusuyla yaşamayı.” dedi. Şiddetin sadece fiziksel yapılmadığını sözlü olarak da psikolojik şiddete maruz kaldıklarını aktaran LGBT’i birey Yağmur Arıcan, “Devlet cinsel yönelimimden dolayı beni işimden etti. Açlığa mahkûm edildim. Kiramı ödeyemedim. Seks işçiliğine zorlandım” diye konuştu.

“BEN SOLCUYUM, LGBTİ OLARAK EYLEME KATILDIĞIMIZDA SOL KESİMLERDEN DE TEPKİ GÖRDÜK”

Bu şekilde korkuyla yaşamayı kimsenin istemeyeceğini aktaran Arıcan, sözlerini “Ben sahtekar değilim. Ben kimliğimi açıkça yaşıyorum dedim. Benim kimliğimi gizleyenler, kabullenmeyenler sahtekar. Ben solcuyum, lise yıllarından bu yana biz sokağa çıktığımızda sol ve solcu kesimlerden de tepkiler gördük. Toplumdaki durumu anlayın artık”

Dilerseniz programın tamamını buradan izleyebilirsiniz.