KHK TVAhmet Erkan

İlahiyatçı Yazar İhsan Eliaçık, KHK TV’ye konuştu. Skype üzerinden Gazeteci Ahmet Erkan’nın sorularını cevaplayan Eliaçık, Müslümanların yaşadığı coğrafyada; sosyal adalet, insan hakları, özgürlük, eşitlik olmadığını söyledi.

Dinin özünün güzel ahlak olduğunu belirten Eliaçık, “İslam, adaleti, paylaşmayı, hak yememeyi, doğruluğu emreder. Her ortamda mevcut din algısının gerçek İslam olmadığını dile getiriyorum. Dini gerçekler ve doğruları halka ulaştırmaya çalışıyorum. Aklıyla beni dinleyenler hak veriyor.” dedi.

BİR YERDE EZAN OKUNMASI ORADA İSLAMİYET OLDUĞU ANLAMINA GELMEZ

İslamiyet; siyasal, sosyal, iktisadi ve politik olarak yer yüzünden çekildi. Geriye sadece ritüelleri kaldığını savunan Eliaçık, şunları söyledi: “Bir ülkede ezanın okunması o ülkede İslam’ın yaşandığı anlamına gelmez. Bana göre Müslümanlığın ölçüsü değişti, mahkemelere bakılması gerekir, suç oranlarına bakılması gerekir, zengin fakir arasındaki uçuruma bakılması gerekir, yoksulluğa, insan hakları ihlallerine bakılması gerekir, bunların hiçbiri İslam dünyasında yok oysa her yerinde ezan okunuyor.”

İSLAM DİNİNİN MEVCUT YORUMU SORUN ÜRETİYOR MU?

İslam dininin mevcut yorumunun sorun üretip üretmediğinin sorulması üzerine Eliaçık, “Şuan dünyadaki İslami yorum bir “dini diktatörlük” öneriyor. Kur’an’ın bin 400 sene önce getirdiği özgürlükler, temel insan haklarını bugün çağdaş dünya yerine getiriyor. Müslümanlar 14 asır önceki yorumla çağdaş bir dünya ile karşı karşıyalar. İslam dünyasında tarikat ve cemaatlerin etkisinde kalan Müslümanlar demokrasinin ve laikliğin küfür olduğuna inanıyor. İslam dünyası çağdaş sorunlar karşısında çaresiz kalıyor, çözüm üretemiyor içtihat yapamıyor. İslamiyet’e yeni bir yorum getirilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

YOKSULLUĞA SABRETMEK Mİ, ZENGİNLİĞİ SORGULAMAK MI GEREKİYOR?

Ülkede ekonomik koşulların kötüleşmesinden sonra, din adamlarının yoksullara sabretmeyi tavsiye etmesini doğru bulmadığını belirten Eliaçık, “Yoksulluğa sabretmek mi, zenginliği sorgulamak mı. Devleti yönetenler bu serveti nereden buldu. Kur’an’ın hiç bir yerinde yoksullara sabretmesi gerektiği yönünde bir ayet bulunmazken zenginleri eleştiren onlarca ayet bulunuyor. Bir ülkede yoksulluk varsa, açlık varsa, gelir dağılımında eşitsizlik varsa yönetim sisteminin sorgulanması gerekir.

İSLAM’IN SOSYAL VE İKTİSADİ MESAJLARI KERBELA’DA GÖMÜLDÜ

İslam dininin getirdiği özgürlük, adalet ve kardeşlik kavramlarının öldürüldüğü savunan Eliaçık, şu ifadeleri kullandı: “Özgürlük, adalet ve kardeşlik Kur’ani kavramlardır. Ne yazık ki Peygamberin Medine’de insanlığa yaptığı bu çağrı Kerbela’da gömüldü. Yerine Arap, Emevi ganimet ve fetih imparatorluğu kuruldu. Bunlar İslamiyet bayrağı altında dünyayı ele geçirmeyi amaç edindiler. İslamiyet’i dünyanın çeşitli bölgelerine taşımak adına toprak ve rant kazandılar. Bu anlayışı Emeviler’den Abbasiler devraldı, sonra Osmanlılar aynı anlayışı sürdürdü. Hz. peygamberin getirdiği din ve devrim yarım kaldı.

Dilerseniz programın tamamını buradan izleyebilirsiniz.