KHK TV

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Erzurum 1. Olağan kongresinde yaptığı konuşmada KHK’lılara yapılanları “zulüm” olarak değerlendirdi.

Babacan yapılan hukuksuz işlemler nedeniyle mağdur olanların zararlarının telafi edilmesi gerektiğini kaydetti. Partisinin Erzurum 1. Olağan kongresinde konuşan Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, konuşmasında KHK’lılara geniş yer verdi. Babacan’ın KHK’lılarla ile ilgili konuşması zaman zaman alkışlarla kesildi.

 “ÖZEL SEKTÖR İŞE ALMADI”

Son 4 senede bu ülkede OHAL bahane edilerek bir “KHK zulmü”nün uygulandığını aktaran Babacan, şunları söyledi: “Bağımsız ve tarafsız yargı kararı olmadan tam 125 bin 678 vatandaşımızın işine son verildi. OHAL KHK’ları ile hukuku yok sayarak, herkesin ismini tek tek; bir kararnameye yazdılar, herkesi bir sepete attılar, işlerine, aşlarına son verdiler. KHK ile işine son verilen vatandaşlarımızın büyük bir kısmı yargı tarafından aklandı. Ama işlerine geri dönemediler. Özel sektör de çekindiği için işe almadı”

“GÜÇLÜ DEVLET VATANDAŞINI EKMEĞE MUHTAÇ ETMEZ”

Güçlü devletin, vatandaşını ekmeğe muhtaç bırakan devlet olmadığını altını çizerek vurgulayan Ali Babacan, KHK’lılarla ilgili konuşmasına şöyle devam etti: “Güçlü devlet, gazetecilerini, aydınlarını hapse atan devlet değildir. Güçlü devlet, hukukun üstünlüğü ilkesini çiğneyip güç gösterisi yapan devlet  değildir. Güçlü devlet, özgürlüklerin kısıtlanmasını bir marifet sayan, doğarken kimlik kartı verdiği vatandaşını kimsesizliğe terk eden devlet de değildir. Bağımsız ve tarafsız yargı makamlarınca haklarında kesinleşmiş karar verilmemiş herkes masumdur. Bu kişilerin özlük hakları iade edilmelidir. İtibarları iade edilmelidir. Yapılan hukuksuz işlemler nedeniyle maruz kaldıkları tüm zararlar telafi edilmelidir”şeklinde ifade etti.

Dilerseniz konuşmanın tamamını buradan ⤵️⤵️ izleyebilirsiniz.